Ekonomi

Yeni Yusufeli tamamlandı

Türkiye’nin en büyük iskan projesi olan Yeni Yusufelin’de sona gelindi.

Temeli 26 Şubat 2013’te atılan projede, konut, iş yeri ve dönüm tarım yerleri sular altında kalmaya hazırlanıyor.

Hükümet konağı, emniyet, jandarma, adliye, ilkokul ve ortaokul, lise, müftülük, öğretmenevi üzere kamu binalarının inşaat çalışmaları muvaffakiyetle tamamlandı.

Ayrıca bölgede nakil sürecinin tamamlanmasıyla toplamda bin 446 öğrenci ve 127 öğretmen, 10 okulda birinci ders zilinin çalmasıyla eğitim öğretime başlamıştı.

“İskan projesinde de vatandaşlarımızın yanında olduk”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, incelemelerde bulunmak üzere bölgeye ziyarette bulundu.

Bakan Murat Kurum, yaptığı açıklamada Yeni Yusufeli’nin vatandaşların keyifli olacağı bir anlayışla tasarlandığını belirterek, “Hiç kimsenin, hiçbir yerin geride bırakılmadığı, topyekün olarak nasıl bir afette, selde birlikte olduysak iskan projesinde de vatandaşlarımızın yanında olduk. Yusufeli’miz geçmiş yıllarda baktığınızda birçok sefer taşınmış ve inşallah bu taşınmada son olacaktır. Yeni Yusufeli; gençlerin, vatandaşlarımızın, hanım kardeşlerimizin keyifli olduğu; spor alanlarında, okullarında vakit geçirebildiği sporları yapabildiği, esnafımızın huzurlu bir formda ticaretini yapabileceği anlayışla tasarlandı ve inşallah bu projeyi layıkıyla vatandaşımıza teslim edeceğiz.” sözlerini kullandı.

“20 yılda birçok eseri milletimize kazandırdık”

Bakan Kurum, kelamlarına şöyle devam etti:

“Yusufeli projesine başladığımızda ‘nasıl yapacaksınız’ tenkitlerini bugün olduğu üzere geçmişte de duyuyorduk. ‘Evelallah yaparız’ dedik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde biz 20 yılda birçok eseri milletimize kazandırdık. Yeni Yusufeli’ni de ve barajımızı da yapacağız, teslim edeceğiz demiştik. Biz gücümüzü milletimizden, devletimizden alıyoruz. Ecdadımız, atalarımızı bu topraklarda gerçekten büyük mücadeleler verdiler. Bu dağlar Fatih Sultan Mehmet’in Erzurum üzerinden geçerek Trabzon’u fetih etmek için yol yürüdüğü alanlar. Yine Kanuni ve Yavuz’un doğu seferini yapmış olduğu dağlar. Bu dağların eteklerinden bu seferler yapıldı. Yusufeli’ne baktığınızda, Demirkent Beldesi’ne gittiğimizde orada 1549’a varan mazimizi görüyoruz. Yasal devrine uzanan bir camimiz orada ve bizde ecdadımızdan aldığımız pahaları, tarihi yapıtları koruyacak anlayışla yeni yerleşim alanının inşasını, ihyasını daima birlikte gerçekleştiriyoruz.”


1,5 milyon metrekare yerleşim alanı çıkarıldı

Yeni Yusufeli’nde yapılan çalışmalarda 17 milyon metreküp hafriyat ve 10 milyon metreküp dolgu yapıldığını lisana getiren Bakan Kurum, bu sayede 1,5 milyon metrekare yerleşim alanı çıkarıldığını ve bu yerleşim alanının 750 bin metrekaresinin de yeşil alan olduğunu belirtti.

“32 adet kamu binasının da yapımını tamamladık”

Yeni yerleşim alanındaki inşa çalışmalarıyla ilgili de bilgi veren Bakan Kurum, şunları söyledi:

“Yeni Yusufeli yerleşim alanımızda TOKİ Başkanlığımız eliyle 2 bin 698 konut, 285 dükkan, 37 dükkanlı sanayi sitesi, 25 yataklı hastane, 24 ve 12 derslikli 2 lise, 16 derslikli meslek lisesi, 12 derslikli ortaokul, 12 derslikli ilkokul, anaokulu, 100 kişilik öğrenci yurdu, sıhhat ocağı, İlçe Jandarma Komutanlığı, cami ve Yusufeli Belediye Hizmet Binası olmak üzere 32 adet kamu binasının da imalini tamamladık.

Yine yeni yerleşim alanımızın dışında bulunan Çeltikdüzü, Etraflı, Irmakyanı, İşhan, Meşecik, Tekkale ve Yeniköy olmak üzere 7 köyde de yerinde 507 konut ile 10 dükkanımızı toplumsal donatılarıyla birlikte tamamladık.


“Tüm konutlarımızı faizsiz hak sahiplerine teslim ediyoruz”

Köylerimiz de dahil olmak üzere Yeni Yusufeli yerleşim alanımızda, toplumsal donatılarıyla bir arada toplamda 3 bin 205 konutumuzu inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle hak sahibi vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.Yeni yerleşim alanlarında ürettiğimiz konutların ve iş yerlerinin bedellerini inşaat maliyetleri üzerinden hesaplıyoruz. Kelam verdiğimiz üzere tüm konutlarımızı faizsiz, 5 yıl geri ödemesiz ve 20 yıl vadeli olarak hak sahiplerine teslim ediyoruz. Peşin ödemelerde yüzde 65’e varan indirim sağlıyoruz. Tekrar birinci 60 ay içinde yapılacak peşin ödemelerde değişen oranlarda indirim sağlıyoruz.

Yusufeli’nde ve merkezde ticari faaliyetlerini yürüten hak sahibi olmayan vatandaşımıza da Valiliğimiz, Özel Yönetimimizle birlikte bir proje yürütüyoruz. Bu çerçevede 140 dükkan ve sanayi sitesi inşasını Artvin Vilayet Özel Yönetimimiz, Valiliğimiz bünyesinde üretimini gerçekleştirecek. Aşağıda iş yeri sahibi olan esnaflarımızı özel yönetimimizin yapacağı dükkanlara taşıyacağız bu kapsamda özel yönetimimize 20 milyon lira hibe takviyesi ve tekrar arazi tahsisi sağladık. Bu çerçevede inşaatlarımızı inşallah bir ay içerisinde başlatacağız ve en kısa vakitte oradaki tüm esnaflarımıza hizmet edecek biçimiyle, sanayi sitesiyle, dükkanıyla esnafımızın ticari faaliyetlerini sürdürebileceği alanları gerçekleştirmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Her haneye 50’şer bin lira ziraî destek

Cumhuriyet tarihinin en büyük toplumsal konut kampanyasında Artvin’e de toplumsal konut yapıldığını bildiren Bakan Kurum, “Burada vatandaşlarımızdan talepler oldu. Ve bu talepler çerçevesinde gereksinime nazaran artırılmak üzere 100 toplumsal konutumuzu evi olmayan vatandaşlarımıza mesken sahibi olabilmeleri hedefiyle TOKİ Başkanlığımız eliyle inşasını gerçekleştireceğiz. Köylerimize de, yeniden köyde yaşayan vatandaşlarımızın ziraî kalkınmayı sağlamak gayesiyle orada üretimi yapabilmeleri, hayvancılıkla ilgili faaliyetlerini sürdürebilmeleri hedefiyle AFAD’ımızla, Bakanlığımız, Vilayetler Bankası Genel Müdürlüğümüzle birlikte her haneye, 520 hanemiz var. Her haneye 50’şer bin lira Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde orada ziraî faaliyetlerin yapılabilmesi maksadıyla dayanak sağlayacağız.” diye konuştu.

Yarın teslim edilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un iştirakiyle Artvin’in Yusufeli ilçesi yeni yerleşim alanında inşa edilen 3 bin 205 konutun anahtarı 22 Kasım Salı günü vatandaşlara teslim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu