Sağlık

Karşıyaka Belediyesi: Denizkent Kafe’de “Glutensiz Menü” Dönemi Başladı

Karşıyaka Belediyesi, Kent A.Ş bünyesinde faaliyet gösteren Denizkent Kafe Tesisleri; çölyak, fenilketonüri, otizm, haşimato ve tiroid hastalarına yönelik özel menü hazırladı. Glutensiz besinlerden oluşan menü, daha birinci günden hastaların ilgisi ile karşılaştı.

Glutensiz menüyü belediyeye ilişkin bir tesiste hizmete sunmaktan memnun olduklarını belirten Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, menünün İzmir Glutensiz ve Organik Hayat Derneği iş birliğiyle düzenlenen tanıtım etkinliğinde hasta ve hasta yakınlarıyla bir ortaya geldi. Bilhassa çölyak hastalarının restoran ve kafelerde yiyecek bulamadıklarını belirten İzmir Glutensiz ve Organik Hayat Derneği Lideri Erkan Canoğlu, “Bu yapılan uygulama, bizim için çok kıymetli. Dernek olarak Karşıyaka Belediye Başkanı’na bir davette bulunduk. Çölyaklı bireylerin toplumsal hayatta gittikleri yerlerde yemek yiyemedikleri ve arkadaş ortamında sosyalleşemediklerini ilettik. Liderimiz da bizleri kırmayarak glutensiz menü oluşturdu. Karşıyaka Belediyesi’nin yapmış olduğu bu uygulama umarım tüm belediyelere örnek olur. Bizler dışarı çıktığımız vakit yiyeceklerimizi yanımızda taşımak zorunda kalıyorduk. Burada ise eserlere daha kolay ulaşabileceğiz” diye konuştu.

SAĞLIKLI VE LEZZETLİ

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay da, “Bu güzel ortamı görmek inanın beni aşırı derecede duygulandırdı. Çocuklarımıza karşı çok daha büyük sorumluluğumuz var. Geldiğimde gördüm ki daha önceden tanıdığım bazı dostlarımın ailelerinde de bu hastalıkla mücadele edenler varmış. Bu uygulamayı çok daha önce yapmamız gerektiğini gördüm. Çocuklarımızın huzur içinde sağlıklı ve lezzetli ürünler tüketmesi için söz veriyorum. Sizlerin de desteğiyle yaşatacağız ve büyüteceğiz” sözlerini kullandı.

Denizkent Kafe Tesisleri’nde glutensiz beslenen vatandaşlar için oluşturulan menüde kahvaltıdan pizzaya, hamburgerden kurabiyeye kadar geniş bir besin çeşitliliği bulunuyor. İlerleyen süreçte eser çeşitliliğinin ve hizmet kalitesinin artırılması için tesis çalışanlarına yönelik eğitimler de düzenleneceği belirtildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu