Ekonomi

Emeklilik Yaşı (EYT) yönetmeliğine ‘deprem’ düzenlemesi

Emeklilikte Yaşlı (EYT) yönetmeliği, Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda görüşülemedi. AK Parti kurmayları, 28 Şubat’ta göreve başlayacak Meclis’in gündemindeki ilk maddenin EYT düzenlemesi olacağına dikkat çekti.

EYT’de prim gün sayısı, çalışma yılı gibi şartlarda değişiklik olmayacak. Ancak EYT çalışanı olarak çalışmak isteyenler için 10 günlük sürenin uzatılması gündemde. Patron tarafı bu sürenin 3 aya çıkarılmasını talep ediyor.

deprem ayarı

Gözler yasa tasarısı için Meclis’e çevrilirken, yönetmelikle ilgili değerli bir tartışma gündeme geldi. HaberGlobal’ın haberine göre ; Depremde hayatını kaybedenler için de işlem başlatıldı.

AK Parti kurmaylarından yapılan açıklamaya göre, EYT üyesi oldukları sırada depremde hayatını kaybedenlerin aileleri de bu düzenlemeden yararlanabilecek. EYT üyeleri gerekli prim gün ve yıl sayısını doldurmuş ancak reşit olmayı bekleyen kişilerden oluştuğu için vefatı kesinleştikten sonra herhangi bir yasal düzenlemeye gerek kalmaksızın yapılacak işlemler sonucunda SGK nezdinde yapılan yasal hak sahipleri emekli maaşı alabilecek.

arac-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu