Ekonomi

Van’ın Gevaş ilçesinde arpa hasadı başladı

Van’ın Gevaş ilçesinde ağustos ayında arpa hasadı başladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar, yöresel tabirle “patos”a vurarak hayvanların kışlık mamasını alabilmek için gece gündüz çalışıyor. Tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan Van’da vatandaşlar, tarlalarında arpa ve buğday hasadı yaparak kışa hazırlanıyor. Büyük bir emekle ektikleri arpa ve buğdayları biçmeye hazır hale getirirken tarlalarında hasadına başlayan çiftçiler, sabahın erken saatlerinde işbaşı yapıyor. Bazen günün en sıcak saatlerinde bile harıl harıl çalışan vatandaşlar hem kendilerinin hem de hayvanlarının mama ihtiyacını kendileri hazırlıyor. Gevaş ilçesi Dereağzı Mahallesi’nde oturan Sabri Beyazıt isimli vatandaş, 60 dönümlük tarlaya arpa ektiklerini belirterek, “Ekmeğimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Kuraklık Zor ama buna mecburuz.”

Öküzle dövdüklerini belirten Cahfer Bayezit, “Geceleri harmanı rüzgara veriyorduk sonra buğdayları kaldırıyorduk. Çok sıkıntı çekiyorduk. ay. Artık her şey çok kolay. Mobil pathos ile vurduk.”

Dereağzı Mahallesi’nde genellikle ağustos ayında harmanın toz haline getirildiğine değinen Mahalle Muhtarı Reşit Öner, “Dedelerimiz zamanında önce döküm vardı. Sonra savurmayla, şimdi de seyyar hamurla çalışıyoruz. Hem daha kolay hem daha verimli çalışabiliyoruz.Emek yok, zahmet yok.Bir haftada veya 10 günde bitirdiğimiz işi artık 3-4 saatte bitiriyoruz” dedi. – VAN

ergani-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu