Haber

Urfa’da ev sahipleri kiracılardan nafaka istedi

Fatma Keber

URFA-Maraş’ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından evi hasar görenlere hane başına 10 bin lira ödeme yapılmaya başlandı.

Ancak Urfa’daki bazı kiracılar, ev sahiplerinin arayıp parayı istediğini belirtti.

VALİ: PARALAR KİMİN HESABINDA

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayın programında “Para kimin hesabına” sözlerini kullanmıştı.

Birecik Kaymakamı Kadir Duman, sosyal medya hesabı üzerinden bu duruma tepki gösterdi. Duman, kiracılara ödenen bu desteği mahalle sakinlerinin talep etmesinin suç olduğunu belirterek, “Uyarı! Devletimizin sosyal devlet ilkesi gereği, depremde evi yeterince hasar gören vatandaşlarımıza Hane Başı 10 bin TL Yardım ödeniyor. • Evde oturan kiracılara sözlü olarak ödenen takviyenin bazı ev sahipleri tarafından talep edildiği duyulmuştur.AFAD tarafından yapılan ödemeler bizzat hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır.Bu nedenle ev sahiplerinin esas talep etmesi hatadır. Bu nedenle vatandaşlarımızı deprem nedeniyle bu hatayı yapanlar ve fırsatçılık yapanlar hakkında hata duyurusu yaparak Kaymakamlığımıza bildirmeye davet ediyorum. “Haklarında her türlü idari işlem başlatılacaktır. . Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

‘SAHİBİ PARAYI İSTEDİ VE KİRAYI ARTIRDI’

Ancak yetkililerin bu açıklamalarına rağmen Urfa’da kiracıların ev sahiplerinden taban taban payını talep ettiğine dair haberler geliyor. İsmini vermek istemeyen bir kiracı, ev sahibinin arayıp kendi hesabına 10 bin TL ek ödeme göndermesini istediğini söyledi. Kiracı: “Var mı böyle bir şey? Sonuç olarak ev sahibine evini kullandığı için yani hizmet aldığı için her ay para ödüyorum. Bana depreme dayanıklı olmayan bir ev kiralamak konusunda ona veya emlakçıya bir şey söyledim mi? Mağdur bensem bu parayı benden nasıl istiyor anlamıyorum” dedi.

Başka bir kiracı emsal bir sorunla karşı karşıya olduğunu söyledi. Kiracı, 2 bin 800 lira olan hasarlı evin kira bedelinin ev sahibi tarafından 5 bin liraya çıkarıldığını belirterek duruma tepki gösterdi. “El insaf, böyle bir dönemde iki kat kira mı istenir?” Kiracıya sorunca kontratının yedinci aya kadar devam ettiğini, ondan sonra ne yapacağını bilemediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu