Yaşam

“Türkiye’nin En Soğuk Yerleşim Yeri” Rekoru Kırıldı

Son günlerde Türkiye genelinde etkili olan soğuk hava, rekoru da beraberinde getirdi. Ülkemizin özellikle kuzeydoğusu bu soğuklardan etkilenirken, Ardahan ilinin Göle ilçesinde gece hava sıcaklığı – 28,4 derece olmuş. 2030 metre yükseklikteki ilçede kaydedilen bu sıcaklık, Türkiye’de kaydedilen en düşük sıcaklık oldu.

Aç kurtlar mahallelere saldırdı

Türkiye’nin en soğuk yeri göle Bu durumdan ilçede yaşam da olumsuz etkilendi. İlçedeki araçların aküleri dondu. Aç kurtlar yiyecek bulma umuduyla mahallelere akın etti. Bu anlar güvenlik kameralarına da yansıdı.

Ardahan’ın diğer ilçelerinde kaydedilen en düşük sıcaklıklar ise Damal’da eksi 18,1, Hanak’ta eksi 12,9, Posof’ta eksi 12,1 ve Çıldır’da eksi 12,2 oldu. Bölge illerinden Ağrı, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Kars ve Muş’ta Kaydedilen en düşük sıcaklıklar sıfır derecenin altındaydı. Kars’ta sıcaklık eksi 12,3 dereceye düştü.

Son yıllarda iklim değişiklikleri nedeniyle mevsim geçişleri de yaşanıyor. zorlaşmak geliyor. Her ne kadar mevsimlerin ortalama sıcaklıkları genel olarak artış gösterse de, hava değişiklikleri daha şiddetli yaşanabilmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda hem kışın daha düşük sıcaklıklar, hem de yazın daha yüksek maksimum sıcaklıklar görebiliriz.

erfelekhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu