Haber

Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlarla ilgili ortak çalışmalar başlıyor.

Türkiye ve Slovenya’da kuraklık ve sulak alanlarla ilgili ortak çalışmalar başlıyor.

Doğa Derneği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Köy-Koop İzmir Birliği ve uluslararası ortakları DOPPS/BirdLife Slovenya, Ljubljana Belediyesi ve Ljubljana Kentsel Bölgesel Kalkınma Ajansı ile birlikte kuraklığa karşı önlemlerin geliştirilmesi ve sulak alanların korunması amacıyla uluslararası iş birliğine adım atıyor.
 

Kasım ayında başlayacak çalışma, her iki şehir için sulak alanlar ve kuraklık konusunda diyalogu geliştirerek, kapasiteyi artırarak ve bilgi alışverişinde bulunarak İzmir ile Ljubljana arasında ortak ve sürdürülebilir bir mekan yaratmayı amaçlıyor. 6 ortak, İzmir ve Ljubljana’da kuraklığın olumsuz etkilerine karşı adaptasyonu ve dayanıklılığı artırmak, kuraklığa karşı yerel, bölgesel ve departman bazlı stratejiler ve gelecek projeksiyonları oluşturmak için çalışacak.

Bu ortaklık sonucunda eylem planı oluşturularak iki kent arasında somut ve sürdürülebilir bir ağ geliştirilmesi, Gediz Deltası ve sulak alanların öneminin tanıtılması, çiftçilerin, halkın ve öğrencilerin bilgi düzeylerinin artırılması amaçlanıyor. Kuraklık ve sulak alanlar hakkında.

“Kuraklık Yönetimi ve Sulak Alanların Korunması Yoluyla Sürdürülebilir Kentsel Gelecek Projesi”, Türkiye ile AB arasında Kentsel Eşleştirme-II (Yeşil Gelecek için Şehir Eşleştirme) Hibe Programı (TTGS-II) kapsamında desteklenmektedir.

UNESCO Dünya Doğal Miras Adayı Gediz Deltası çalışmanın odak noktasını oluşturuyor

Çalışmanın uygulama alanlarından biri olan İzmir’in Gediz Deltası, binlerce canlıya yaşam alanı sağlaması nedeniyle uluslararası değere sahip sayılı sulak alanlardan biridir. Doğa Derneği, 20 yılı aşkın süredir ilgili kurumlarla birlikte deltada savunuculuk ve bilimsel araştırma çalışmaları yürütüyor. 2020 yılından bu yana deltada İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte savunma çalışmaları yürüten dernek, sulak alan konusundaki bilgi ve tecrübesiyle projeye katkı sağlayacak. Projede eğitim faaliyetleri ve toplantılar Gediz Deltası’nda gerçekleştirilecek.

Kuraklık ve Sulak Alanların Korunması Eylem Planı ortaya konulacaktır.

Projeyle ilgili açıklama yapan Doğa Derneği Genel Koordinatörü Serdar Özuslu, “Avrupa’dan ve Türkiye’den yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarıyla örnek bir çalışma yürütmek için bir aradayız. Bu çalışma, iklim değişikliğinin etkilerinin en aza indirilmesinde rol oynayan sulak alanların varlığını sürdürmesinin ve kuraklığın etkilerinin en aza indirilmesinin önünü açacaktır. Birlikte ortaya koyacaklarımız, karar vericilerin ve yerel halkın sulak alanlar ve kuraklık konusundaki farkındalığını artıracak, kişisel önlem geliştirmelerine katkı sağlayacak. Ayrıca İzmir ve Lublyana için hazırlayacağımız Kuraklık ve Sulak Alanların Korunması Eylem Planı, Türkiye ve Avrupa’daki diğer şehirlere, sivil topluma ve yerel yönetimlere örnek olacak” dedi. söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

keciorenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu