Teknoloji

Tesla, 300.000’den fazla aracını, arka ışıklardaki hata nedeniyle geri çağırıyor

Reuters aracılığıyla bildirildiği üzere Tesla, 321.000’den fazla aracı, bazı araçların arka lambalarının yanlış yanmasına neden olan bir yazılım arızası nedeniyle geri çağırıyor. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne (NHTSA) gönderilen bir evraka nazaran geri çağırma, bazı 2023 Model 3 araçları ve 2020 ile 2023 yılı ortası Model Y araçlarını kapsıyor.

Tesla, “araç uyandırma işlemi sırasında yanlış arıza tespitlerine neden olabilecek” bir sorun nedeniyle aracın bir yahut her iki tarafındaki art lambaların “aralıklı olarak yanabileceğini” söylüyor. NHTSA, bunun karanlık şartlarda “çarpışma riskini artırabileceğini” söylüyor, lakin Tesla şimdi bu meseleyle ilgili rastgele bir yaralanma yahut kaza raporu almadı. Tesla’nın geri çağırmalarının çoğunda olduğu gibi (Model 3’ün emniyet kemeri tokalarını etkileyen hariç), şirket sorunu kablosuz (OTA) bir yazılım güncellemesiyle çözüyor.

Bu, elektrikli araç üreticisinin bu yılki 19. geri çağırması olacak. Tesla, geçtiğimiz hafta, “düşük hızlı” çarpışmalarda ön yolcu hava yastığının yanlış açılmasına neden olabilecek ve ön koltukta küçük bir çocuk varsa potansiyel olarak yaralanmaya neden olabilecek bir sorun nedeniyle yaklaşık 30.000 Model X aracını geri çağırmıştı. Ayrıyeten, engebeli yollarda sürerken yahut bir çukura çarptıktan sonra hidrolik direksiyon kaybına neden olabilecek bir sorun nedeniyle 40.000’den fazla Model X ve S aracı geri çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu