Ekonomi

Tayland’da sandıktan koalisyon çıktı

MFP başkanı Pita Limjaroenrat yaptığı açıklamada 308 temsilciden oluşan yeni bir koalisyon hükümetinin kurulduğunu söyledi; bunun liderliğini MFP ve PTP’nin yapacağını belirtti.

Limjaroenrat, PTP başkanı Paetongtarn Shinawatra ile istişare ettiğini ve diğer küçük partiler olan Palang Prachachat Party, Thai Sang Thai Party ve Liberal Thai Party’nin de koalisyonda yer alacağını kaydetti.

Tayland’da başbakan olmak için bir adayın 500 sandalyeli Temsilciler Meclisi ve 250 üyeli Senato’nun ortak oturumunda 376 oy alması gerekiyor. Taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık olmaması durumunda yeni başbakanın MFP başkanı Pita Limjaroenrat olması bekleniyor.

52 milyon seçmenin bulunduğu Tayland’da, katılımın %75 olduğu seçimlerin ardından koalisyon lideri MFP’nin 115, PTP’nin ise 111 temsilcisi bulunuyor. 308 temsilciden oluşan koalisyonda kalan koltuklar diğer 3 parti tarafından paylaşılıyor.

Tayland genel seçimleri

Nüfusu 66 milyondan fazla olan ülkede 400 seçim bölgesinde 52 milyon seçmen sandık başına gitti.

500 üyeli Temsilciler Meclisi’nin 400 üyesi her seçim bölgesinde oy çokluğu ile, diğer 100 üye ise ayrı ayrı oyla belirlenir. Cuntanın atadığı askerlerden oluşan 250 üyeli Senato ve 500 üyeli Temsilciler Meclisi ortak oturumda başbakanı seçecek.

Tayland’da eski Başbakan Taksin Shinavatra, yolsuzluk ve krala saygısızlıkla suçlanarak 2006 yılındaki askeri darbeyle görevinden alındı.

Taksin Shinavatra’nın kardeşi Yinglak Shinavatra 2011’de yapılan seçimlerle iktidara gelmişti ancak Tayland ordusu, Yinglak’ı “ağabeyinin kuklası” olmakla suçlayıp istifasını isteyenlerin ayaklanmasının ardından 22 Mayıs 2014’te yeniden iktidara geldi. bastırılmış

O zamanlar Tayland Kraliyet Ordusu Komutanı olan Prayut, 2014-2019 yılları arasında ülkeyi yöneten askeri hükümetin başbakanı oldu. Prayut, Mart 2019’da yapılan seçimlere cunta destekli Palang Pracharath (Halkın Devlet İktidarı) Partisi’nin adayı olarak girmiş ve seçilen milletvekillerinin oluşturduğu Temsilciler Meclisi’nin ortak oyu ile yeniden başbakanlığa atanmıştı. ve cunta tarafından atanan askerlerden oluşan Senato.

Taksin Shinavatra’nın en küçük kızı Paetongtarn Shinavatra, Ekim 2021’de babasının destekçileri tarafından kurulan en büyük muhalefet partisi olan Pheu Thai’de görev aldı.

Pita Limjaroenrat ile birlikte başbakanlık için en önemli adaylardan biri olan Paetongtarn, seçildiği takdirde Shinawatra ailesinin başbakanlık görevini üstlenen dördüncü üyesi olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu