Haber

Sudanlı Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Dagalu, orduyla anlaşmazlığı reddetti

Sudan’daki Egemenlik Konseyi’nin geçici Başkan Yardımcısı ve Hızlı Destek Kuvvetleri Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu, ordu ile komuta ettiği güçler arasında çatışma çıktığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Başkent Hartum’un batısındaki Umdurman kentinde Çevik Kuvvet mensuplarına seslenen Dagalu, “Çabuk Destek Güçlerinin orduyla bir çatışması yok. İktidarda ısrar edenlerle. Ordu ile farklı düşünemeyiz. Bizim anlaşmazlığımız iktidara tutunanlarladır.” söz konusu.

Sivillerin ve ordunun demokratik sivil yönetime geçiş konusunda hemfikir olduğuna işaret eden Dagalu, bunun “geri dönülmez bir yol” olduğunu vurguladı.

Sudan medyası önceki günlerde Egemenlik Kurulu Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan ile yardımcısı Dagalu arasında 5 Aralık 2022’de ordu ve siviller tarafından imzalanan “çerçeve anlaşma” konusunda görüş ayrılıkları yaşandığını yazmıştı. , idari krizi sona erdirmek için.

Haberde, Dagalu’nun iktidarın bir an önce sivil hükümete geçmesini desteklediği belirtilirken, Burhan’ın bu konuda siyasi güçlerle daha fazla müzakere arayışında olduğu ve anlaşmaya taraf olmayan güçlerin de dahil edilmesini beklediği belirtildi.

Ayrıca ikilinin anlaşmazlığının ordu liderlerinin Çevik Kuvvetler’i orduya entegre etme talepleriyle ilgili olduğu haberinde, Dagalu’nun kuvvetlerini orduyla birleştirmeden önce orduda reform yapılması gerektiğine inandığı iddia edildi.

Dagalu liderliğindeki Hızlı Destek Kuvvetleri, eski rejim döneminde isyancılara karşı savaşmak, sınırları korumak ve Darfur’da düzeni sağlamak için kuruldu. 2013 yılında Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı’na bağlanan Çevik Kuvvetler’in onbinlerce üyesi bulunmaktadır.

haber-agli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu