Haber

Sudan, Doğu Afrika’da Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesi (IGAD) üyeliğini askıya aldı

PORT Sudan, ordu ile orta dönemden bu yana çatışma halinde olan Çevik Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında arabuluculuk çalışmalarını yürüten Hükümetlerarası Doğu Afrika Kalkınma Otoritesi (IGAD) üyeliğini askıya aldığını duyurdu. -Nisan.

Sudan Dışişleri Bakanlığı’ndan Doğu Afrika bloğu IGAD ile ilişkilere ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada hükümetin İGAD üyeliğini askıya aldığı bildirildi.

Bakanlık, 16 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Sudan’daki durumun, hükümete danışılmadan 18 Ocak’ta Uganda’nın başkenti Kampala’da düzenlenen 42. IGAD Mükemmel Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi gündemine alındığını belirterek, şunları kaydetti: 2023 Nisan ortasından itibaren hayata geçecek. Orduyla çatışma halinde olan HDK Komutanının bu tepeye çağrısına tepki geldi.

Açıklamada, HDK Komutanı’nı zirveye davet ederek ülke egemenliğini ihlal etmek ve “tehlikeli emsal oluşturmakla” suçlanarak İGAD ile işbirliğinin dondurulduğu belirtildi.

Sudan hükümeti, ordu ile HDK lideri arasında 28 Aralık 2023’te yapılması planlanan toplantının “inandırıcı olmayan nedenlerle” iptal edildiğini, 18 Ocak’taki toplantının ise gerek olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini belirtti. Önceki zirvenin sonuçları uygulanmadan önce Sudan’ı görüşmek üzere yeni bir zirve yapılması. Zirveye katılmayı reddetti.

Hükümet, Sudan’da yaşananların bir “iç mesele” olduğunu ve egemenlik haklarından taviz verilmeyeceğini vurguladı.

IGAD, Etiyopya ile Somali arasındaki kriz ve Sudan’daki iç savaşı görüşmek üzere 18 Ocak’ta toplantı düzenleme kararı almıştı.

Sudan’da iç savaş

Sudan, 2023 yılının Nisan ayının ortasından bu yana Egemenlik Konseyi Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Aralık 2018’deki halk ayaklanmasının ardından iktidarı ele geçiren ve yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinin ardından Nisan 2019’da sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette HDK ve ordu da yer alarak, bir darbe girişimi gerçekleştirdi. 2021’de sivil hükümete karşı birlikte darbe.

Ordu ve HDK’nın askeri ve güvenlik reformu kapsamında HDK’nın orduya entegrasyonu konusunda anlaşmazlığa düşmesi üzerine Nisan ortasında kanlı bir iç savaş çıktı.

BM’ye göre çatışmalarda 12 binden fazla kişi öldü, 7,7 milyon kişi ise yerinden edildi.

boyabatajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu