Haber

Son Dakika: Rusya’daki isyanı Putin’le anlaşarak bitiren Wagner lideri Prigojin’den ilk açıklama

Rus paralı askerlerden oluşan Wagner grubu tarafından dün gece başlatılan isyan 24 saat sürdü. Beyaz Rusya Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in onayıyla Wagner’in başkanı Prigojin ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Prigojin, Lukashenko’nun ‘Wagner’in Rusya topraklarındaki ilerlemesini durdurma’ teklifini kabul etti.

TASLAK ÜZERİNDE KABUL ET

Lukashenko’nun basın servisine göre, bir gün süren müzakereler sırasında, Wagner güçlerinin güvenliği için garantiler içeren duruma kabul edilebilir bir çözüm üzerinde bir taslak üzerinde anlaşmaya varıldı. Bu taslak, tansiyonun düşürülmesi için atılabilecek diğer adımları da kapsıyor.

Belarus Cumhurbaşkanlığı’nın açıklanmasının ardından Wagner’in başkanı Prigojin, birliklerinin ilerlemesini durduracağını ve geri dönüşlerine başlayacağını söyledi.

“ÜSLERİMİZE DÖNÜYORUZ”

Wagner lideri Yevgeny Prigojin, Telegram hesabından sesli mesaj yayınladı.

Yevgeny Prigojin, Rusya’nın başkenti Moskova’ya ilerleyen Wagner konvoylarının geri dönerek üslerine gideceklerini söyledi. Prigojin, taraflar arasında kan dökülmesini önlemek için bu yönde bir karar aldığını belirtti. Böylece Prigojin ile telefon görüşmesi yapan Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukashenko’nun ofisinden yaptığı açıklama doğrulanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu