Haber

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile Kosova Başbakanı Kurti yarın Brüksel’de bir araya gelecek

Avrupa Birliği Dış Alakalar Servisi (EEAS) tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’i arasında yarın Belçika’nın başşehri Brüksel’de Belgrad- Priştine Diyaloğu’nun Yüksek Seviyeli Toplantısı yapılacağı tabir edildi.

Kosova ve Sırbistan ortasındaki tansiyon devam ederken, Avrupa Birliği Dış İlgiler Servisi (EEAS) tarafından yapılan açıklamada, yarın acil olarak Belçika’nın başkenti Brüksel’de Belgrad-Priştine Diyaloğu’nun Yüksek Seviyeli Toplantısı yapılacağı tabir edildi.

Toplantıya, Avrupa Birliği (AB) Dış Münasebetler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Belgrad-Priştine Diyaloğu ve öteki Batı Balkan bölgesel sorunlarından sorumlu AB Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti’i katılacak. Açıklamada, “Yüksek Temsilci, saat 08.00’den itibaren her bir liderle ayrı ayrı ardından ortak bir toplantı yapacak. Acil durum toplantısının odak noktası, araç plakaları ve Kosovalı Sırpların Kosova kurumlarına dönüşü üzerinde durularak, mevcut krizden bir çıkış yolu bulmak ve sahada daha fazla gerilimi önlemek olacak” denildi.

Toplantıların akabinde Borrell’in basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

Sırplar Kosova kurumlarını boykot etmişti

Kosova-Sırbistan arasındaki plaka krizi sonrası Kosova’nın kuzeyindeki Sırpların siyasi temsilcileri, Kosova hükümeti mutabakatlara uyana ve Sırp Belediyeler Birliği kurulana kadar meclis, hükümet, Kosova’nın kuzeyindeki belediyeler, yargı organları, polis ve idari ünitelerini boykot etme kararı almıştı.

Kosova idaresinin ülkede yaşayan Sırplar dahil herkese Kosova plakasına sahip olma zaruriliği getirmesi Sırpların yansısına neden olmuştu. Karara karşı çıkan Sırpların ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapatması iki ülke ortasında tansiyonu artırmıştı. – BRÜKSEL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu