Ekonomi

Serin hava karpuz fiyatını 1 liraya indirdi

Karpuz üretiminde Çin’in ardından ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20-25’ini karşılayan Adana’da hasat devam ediyor. Kentte 100 bin dekarlık alana ekilen karpuzdan geçen yıla göre yüzde 15 artışla 650 bin ton üretilmesi hedefleniyor. Yaklaşık bir ay önce ilk hasadı yapıldığında tarlada kilosu 6 ila 6,5 ​​liradan satılan karpuz, şimdi kilosu 1 ila 4 liradan alıcı buluyor. Tüccar ve çiftçiler, Akdeniz bölgesi hariç tüm ülkede havaların serin olması nedeniyle fiyatların düşük kaldığını belirtti.

”Karpuz fiyatı kurtarmıyor”

Adana’da bulunan Vedat Dokalay Çarşı Kompleksi’nde fiyatlar çarşı ve çarşıya göre çok daha düşük. Adana Aracılar Odası Onursal Başkanı Ali Batman, “Şu anda en düşük karpuz kilogramı 1 lira, en iyi birinci kalite karpuz ise kilogramı 4 lira. Şu anda talep yetersiz. Bazı Avrupa ülkelerine karpuz gönderiliyor ama iç piyasada talep olmadığı için çiftçi ve tüccarlar sıkıntı yaşıyor. Karpuz fiyatı kurtarmıyor”dedi.

Bazı marketlerde karpuzun 5 liradan satıldığını vurgulayan Batman, şöyle konuştu: “Bu satışlarla bile satıcı para kazanıyor. O satıcılar alırken ton bazında alıp sayıyorlar, sonra karlarını koyup satıyorlar.”söz konusu.

”Havalar sıcak olacak ki karpuz fiyatları artacak”

Adana Aracılar Odası Onursal Başkanı Ali Batman, serin havanın karpuzda rekolteye yansıdığını ancak satışı zorlaştırdığını belirtti. “Akdeniz bölgesi dışında yurdun her yerinde yağış var. Bu nedenle talep düşüktür. Havalar sıcak olacak ki karpuz fiyatları yükselip alıcı bulsun. Ayrıca Adana’da karpuz fiyatlarının düşük olması kaçak satıştır. Bu kaçak satışların da önüne geçilirse fiyatlar biraz daha yükselir” dedi.sözlerini kullandı.

haber-cukurca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu