Haber

Şangay İşbirliği Örgütü Başkanı: ABD’nin Çinli İHA’yı Düşürmesi Aşırı Bir Tepkiydi

PEKİN, 15 Şubat (Xinhua) — Şangay İşbirliği Örgütü (SCO) Genel Sekreteri Zhang Ming Çarşamba günü, ABD’nin Çin insansız hava aracını düşürerek uluslararası hukukun ruhunu ve uluslararası uygulamaları ihlal ettiğini söyledi.

Zhang, açıklamayı ABD Savunma Bakanlığı’nın füzelerle düşürülen sivil bir insansız hava aracıyla ilgili sorusuna yanıt olarak yaptı.

Çin hükümetinin meteoroloji ve diğer araştırma amaçlı olarak söz konusu aracın sivil insansız hava aracı olduğunu defalarca ifade ettiğini hatırlatan Zhang, söz konusu uçağın planlanan rotasından çok uzak olmasının sebebinin iklimin etkisiyle olduğunu ifade etti. faktörler.

ABD Savunma Bakanlığı’nın uçağın yer personeline yönelik herhangi bir askeri veya kişisel tehdit oluşturmadığını söylediğini belirten ABD tarafı, uçağı güç kullanarak vurmakta ısrar etti ve bunun uluslararası hukukun ruhuna aykırı aşırı bir tepki olduğunu ve uluslararası uygulamalar.

Zhang, ŞİÖ’nün her zaman tüm ülkelerin Birleşmiş Milletler Şartı’nın amaç ve ilkelerine uymasını, güç kullanmaktan ve güç kullanma tehdidinden kaçınmasını ve ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları müzakere ve istişare yoluyla barışçıl yollarla çözmesini savunduğunu vurguladı.

pazarcikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu