Haber

Ordu İdare Mahkemesi, Melet Çayı’na Yapılan Balıkçı Barınağının Yürütülmesinin Durdurulmasına Karar Verdi

GENÇAĞA KARAFAZLI

OrduIdare mahkemesi, Ordu Büyükşehir BelediyesiTürkiye’nin Melet Nehri üzerine yapmak istediği balıkçı barınağına “telafi edilemez zarar vereceği” gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı aldı.

OrduÇevre Derneği (ORÇEV) OrduBüyükşehir Belediyesi’nin Melet Balıkçı Barınağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açtığı dava, Danıştay’da dernek lehine sonuçlandı. OrduBüyükşehir Belediyesi, barınak çalışmalarını sürdürürken, ikinci kez ÇED sürecini başlattı.

ORÇEV, Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne gelen ÇED raporu için Ordu İdare Mahkemesi’nde yeniden dava açtı. Ordu İdare Mahkemesi, “telafi edilemez zarara yol açacağı” gerekçesiyle projenin yürütülmesini durdurdu.

“EKOLOJİK YAPIYI KORUMA MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR”

Ordu İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararına ilişkin ORÇEV Yönetim Kurulu’ndan yapılan yazılı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“GERİ KAZANMA GÜCÜ ZARARLARA YOL AÇACAK”

Şimdi ise Melet Balıkçı Barınağı projesi için ikinci kez açılan dava sonuçlandı. Ara karar lehimize oldu ve Ordu İdare Mahkemesi telafisi mümkün olmayan zararlara yol açacağı gerekçesiyle çalışmayı durdurma kararı aldı. Bu yüzden infazı durdurmaya karar verdi. Umarız mahkeme bir an önce lehimize sonuçlanır. Öte yandan, açıkça hukuka aykırı olan dava konusu eylemin sürdürülmesi halinde proje faaliyetlerinin (inşaat vb.) devam edeceği ve bunun çevresel ve ekonomik zarara neden olacağı açıktır. zararların yanı sıra, uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara da yol açabileceği açıktır. Açıklanan nedenlerle açıkça hukuka aykırı olan dava konusu eylemin uygulanması halinde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceğinden 2577 sayılı Kanunun 27 nci maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına oybirliğiyle karar verildi. Bu karar nedeniyle sığınaktaki çalışmalara derhal son verilmelidir.”

Kaynak: ANKA / Yerel

habercaycuma.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu