Haber

Önder Şahin, depremin yaşandığı dönemde deprem anma ve eğitim müzesi projesinden bahsetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nurdağı’nda hayata geçirilecek Deprem Anıtı ve Eğitim Müzesi ile her vatandaşı bilinçlendirmenin yanı sıra simülasyon ve zaman tüneli sayesinde hangi binanın daha az hasarlı, daha çok hasarlı ya da daha çok hasar gördüğünün anlaşılabileceğini söyledi. bozulmamış.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi “Deprem Bölgesi Zirvesi”,Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Çevre Bakanlığı Şehircilik ve İklim Değişikliği İnşaat İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, GAÜN Rektörü Prof.Dr.Arif Özaydın ve GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Açılış konuşmasını Mustafa Bayram yaptı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılışta yaptığı konuşmada, depremin bir sonuç olduğunu, bu nedenle bu doğal afet öncesinde koruyucu ve önleyici tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti.

‘JAPONYA BU ÖRNEĞİ DAHA ÖNCE UYGULADI’

Güvenli ve dayanıklı bir şehir olmanın değerini depremden sonra çok daha iyi anladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Fatma Şahin, şöyle konuştu:

“Deprem sonrası sonuçları analiz etmemiz lazım. Aklımızı kullanmadan yorum yapamayız. Bu durumda bu tür bir mühendisliğin mümkün olmadığı söyleniyor. Bu doğal afete karşı önlem almak için, Gaziantep Modeli ile yerelde hayata geçirdiğimiz bu yerelde birlikte iş yapma modelini kullanmalıyız. Nurdağı’nda Deprem Anıtı ve Eğitim Müzesi’nin açılışını yapıyoruz. Bu kapsamda ilçenin hemen girişinde yer ayırdık. Bu bölgeye giren her vatandaşımızı bilinçlendirmenin yanı sıra onları simülasyon ve zaman tüneli ile tanıştıracağız. Böylece ziyaretçiler hangi binanın az hasarlı, çok hasarlı veya sağlam olduğunu ve nedenini anlayabilecekler. Japonya bu örneği daha önce de uygulamıştı. Biz de buna benzer bir projeyi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu projedeki akademisyenlerimizden, bilim insanlarımızdan bir ricam var. Bu projeye sizin de desteğiniz olmalı. Teklifleriniz bizim için çok değerli.”

haberkigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu