Haber

Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan 100. Yıl Milli Kütüphanesi hizmete açıldı.

Niğde Belediyesi tarafından yaptırılan 100. Yıl Milli Kütüphanesi, tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Niğde Valisi Cahit Çelik, Şehit Ömer Halisdemir Meydanı’ndaki kütüphanenin açılışında yaptığı konuşmada, tesisin Niğde için büyük bir yatırım olduğunu söyledi.

Kütüphanenin açılışını tarihçi ve yazar Prof. Niğde’nin tarihi ile ilgili Hüdavent Hatun ile ilgili bir yazı yazdım ve umarım yayınlanır. Niğde tarihi anlamda çok önemli bir yerdir. Firigler, “Perslerin, Romalıların, Osmanlıların ve Selçuklu medeniyetlerinin yaşadığı bir şehirdir.” İfadelerini kullandı.

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir de sadece çocukların kitap okuması için değil, fırsat eşitliği sağlamak amacıyla da kütüphane kurduklarına dikkat çekti.

Bazı başarılı öğrencilerin ders çalışma imkanlarının kısıtlı olduğunu anlatan Özdemir, şöyle konuştu:

“En güzel kütüphaneleri şehre kazandırmak, çocuklarımızın kitaplarla iç içe olmasını, ders çalışmasını, internete ulaşabilmesini sağlamak için elimizden gelen tüm imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Her türlü imkanı sunmaya çalışıyoruz. Çocuklarımıza eşit şekilde bu yola çıktık ve 2 yıl içinde dördüncü kütüphanemizi açtık.”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Niğde’nin her ziyaretinde gelişip zenginleştiğini gördüğünü belirtti.

Gerçek zenginliğin kültürel zenginlik olduğuna işaret eden Ortaylı, “Burası Anadolu’nun ilginç bir şehri. Selçuklulardan kalma yeni bir döneme ait tüm kalıntılar var. Bu zenginliğin tadını çıkarmak ve okumak için kütüphaneye, kütüphanesiz bir şehre ihtiyaç var. kütüphane düşünülemez. Burası bir üniversite şehri. Kütüphaneleri ve müzik salonları kullanılmayan, “Fotoğrafçılığın yapılmadığı bir ülke sıkıcı olur.” dedi.

AK Parti Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt’un da konuşma yaptığı törende kurdele kesilerek kütüphane hizmete açıldı.

Açılışın ardından Ortaylı, Niğde Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşiye katıldı.

tarakli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu