Haber

Myanmar’da askeri uçak düştü

Myanmar’ın doğusundaki Kayah eyaletinde silahlı kuvvetlere ait askeri uçağın düştüğü bildirildi.

Associated Press’e (AP) konuşan Myanmar ordusundan ismi açıklanmayan bir subay, savaş uçağının Kayah’da düştüğünü doğruladı.

Myanmar yetkilisi, uçağın düştüğü ya da vurulduğuna dair herhangi bir bilgisinin olmadığını belirtti.

Yetkili, uçağın enkazı ve uçaktaki 2 pilot için arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı bilgisini paylaştı.

Karenni Milliyetler Savunma Gücü “savaş uçağını düşürdüğünü” iddia etti

Bölgede faaliyet gösteren etnik silahlı grup Karenni Milliyetler Savunma Gücü (KNDF), savaş uçağını eyaletin başkenti Loikaw yakınlarında düşürdüğünü iddia etti.

KNDF sözcüsü AP’ye yaptığı açıklamada, Myanmar ordusunun kontrolündeki Hpruso kasabasında ordu güçleriyle yaşanan çatışmanın ardından akşam saatlerinde uçağın düşürüldüğünü iddia etti.

Kayah Eyaleti yoğun çatışmalara sahne oluyor

Myanmar’da uzun süredir silahlı mücadele yoluyla özerklik talep eden azınlık grupları ile ordu arasındaki çatışmalar artarak devam ediyor.

Kayah Eyaleti ise ordunun yönetimi devraldığı 2021 yılından bu yana etnik silahlı gruplarla ordu güçleri arasında yoğun çatışmalara sahne oluyor.

Hükümet onlarca yıldır etnik grupların hakim olduğu sınır bölgelerinde silahlı gruplarla mücadele ediyor.

Myanmar’da askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddiaları ve ülkede yaşanan siyasi gerilimin ardından 1 Şubat’ta yönetimi devralmıştı.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Kyi başta olmak üzere çok sayıda yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına aldı ve 1 yıl süreyle olağanüstü hal ilan etti.

Myanmar ordusunun darbeye karşı çıkan protesto ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucunda şu ana kadar 902 kişi öldü, binlerce gösterici gözaltına alındı.

Bu arada Siyasi Tutuklulara Yardım Örgütü’nün verilerine göre ülkede darbeden bu yana yaklaşık 1400 kişi öldü, 10 bine yakın kişi ise gözaltına alındı.

Ülkede geniş katılımlı gösteriler devam ederken, üst düzey hükümet yetkilileri de askeri mahkemelerde yargılanmaya devam ediyor.

koseajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu