Haber

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz kariyer röportajında ​​öğrencilerle buluştu

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Ali Fuat Başgil Sosyal Bilimler Lisesi’nde düzenlenen kariyer sohbetinde öğrencilerle bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre, okul müdürü Ömer Yılmaz ve öğretmenler tarafından karşılanan Vali Yavuz’a öğrenciler çiçek takdim etti.

Röportajda konuşan Vali Yavuz, söz konusu liselerin sosyal bilimler alanında insan yetiştirmek ve ülkenin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü karşılamak amacıyla tasarlandığını belirtti.

İlim ve bilimin tek başına yeterli olmadığını belirten Vali Yavuz, gelişen bilimin, akıl ve irfanla buluşarak insanlığa faydalı olması gerektiğini belirtti.

Vali Yavuz, meslek seçerken bu durumun dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, “İnsanlar sürekli akademik başarı peşinde koşarken hayatlarını özlüyorlar, o yüzden mutlu olabileceğiniz, sevebileceğiniz bir meslek seçin. ‘Ben varım’ diye seçim yapmayın. ‘İyi ki bu mesleği seçtim’ diyebilirsiniz.” Meslekleri seçin. Kişisel olarak oturduğunuz masalara tekrar dönsem yine bu mesleği seçerdim. O yüzden umarım benim yaşıma geldiğinizde ‘İyi ki bu mesleği seçtim, bu mesleği tekrar seçeceğim’ diyeceksiniz.” ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz, öğrencilere meslek seçerken dikkat etmeleri gereken konuları anlatarak şunları söyledi:

“Mutsuz insanlardan tavsiye almayın. Mutsuz insanlar size doğru tavsiye veremez. Kendi mesleğinde mutsuz olan insanlar size doğru yolu gösteremez. Bu nedenle mesleğinde başarılı olmuş, mesleğini seven insanlarla konuşun. Sevgili Gençler, mesleğinizi seviyorsanız işinizi hakkıyla yaparsınız, insanlara uygun davranırsınız, insanlara iyi davranırsınız.” Eğleneceksin. Mesleğinizi sevmezseniz kendiniz mutsuz olursunuz, hizmet ahlakınız da mutsuz olur. Yaptığınız işi sevmek muhataplarınız için de oldukça değerli bir konudur. Aziz Türk Milletinin geleceği olan çocuklarım, sizlere tüm kalbimle başarılar diliyorum. Üniversite sınavına girecek gençlerimizin kalplerinde ve hayallerinde yer edinecek. Arzu ettikleri ve hayal ettikleri mesleklere yönelmelerini diliyorum.”

Mesleki deneyimlerini aktaran Vali Yavuz, bu mesleğin güzel ve zor yanlarını da anlattı.

Daha sonra Vali Yavuz öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Vali Yavuz’a, Kartepe Kaymakamı Hasan Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen ve Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek eşlik etti.

haber-eceabat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu