Haber

Kimse Ev Almıyor, Bankalar Kredi Vermiyor mu? Konut Kredileri Durma Noktasına Geldi

Kredilerde alınan makro ihtiyati tedbirler, konut fiyatlarındaki artışlar ve faiz oranlarındaki artışlar konut kredilerindeki büyümeyi durma noktasına getirdi. TÜİK konut satış verilerinde satışlardaki düşüşün yanı sıra ipotekli konut satışları da durumu doğruluyor.

Kaynak:https://www.bloomberght.com/konut-kre…

Ekim ayı verileri konut kredilerindeki sakinliği yansıtıyordu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yayınladığı Finansal İstikrar Raporu’na göre konut kredilerinin 13 haftalık yıllıklandırılmış büyümesi Ekim ayında yüzde 0’a ulaştı.

Yılın ilk yarısı “nispeten” iyi geçerken, yazdan sonra durgunluk kesinleşti.

Raporda, kamu bankalarının yılbaşında duyurduğu ‘İlk Evim’ adlı konut kredisi kampanyası ve getirilen azami kredi tutarı düzenlemesiyle konut kredilerinin deprem ve seçim etkilerine rağmen yılın ikinci çeyreğinde ivme kazandığı görülüyor. Konut kredileri için BDDK tarafından ağustos ayında ise BDDK’nın ikinci el konut alımlarına ilişkin düzenlemesi gelirken, 13 haftalık yıllık konut kredisi büyümesi, kredi ücret oranlarının düşmesi ve kredi faiz oranlarının artmasıyla düşüş gösterdi. Konut kredilerinde olduğu gibi taşıt kredilerinde de büyüme olmadı.

Merkez Bankası eski Başekonomisti Prof. Dr. Ali Hakan Kara da raporda konut kredilerinin GSYH’ye oranına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

Konut kredilerinin milli gelire oranının en düşük olduğu ancak konut fiyatlarının en hızlı arttığı ülke iseniz bir yerde ciddi bir hata yapmışsınız demektir.

Verilere göre, Türkiye’de ipotekli konut satışları ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58 azalırken, ipotekli satışların toplam konut satışları içindeki payı yüzde 5,9 oldu. Ocak-Ekim döneminde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 31,2 azaldı.

olurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu