Ekonomi

İsviçre bankaları UBS ve Credit Suisse’de işten çıkarma planı

Birleşmenin ardından UBS-Credit-Suisse’deki istihdamı yüzde 30’a varan oranda azaltma planı gündeme geldi.

İsviçreli Tages-Anzeiger gazetesinde yer alan haberde, UBS’nin üst düzey bir yöneticisine atıfta bulunularak, Credit Suisse’in UBS tarafından devlet desteğiyle acilen devralınmasının onbinlerce istihdama mal olacağı belirtildi.

Haberde, iki bankanın 120 bin kişilik istihdamının yüzde 20 ila 30’unun tasfiye edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

UBS ve Credit-Suisse’de işten çıkarmaların yakın olabileceği belirtilen haberde, sadece İsviçre’de yaklaşık 11 bin kişinin işini kaybedebileceği ancak kapatılacak olan ABD yatırım bankacılığında da işten çıkarmalar olacağı bildirildi. .

Credit Suisse’deki güven bunalımı küresel finans piyasalarında şok dalgaları yaratırken UBS, 260 milyar dolara kadar devlet ve merkez bankası desteğiyle 19 Mart’ta Credit Suisse’i 3 milyar franka satın alacağını açıklamıştı.

UBS, rakibi Credit Suisse’i devlet yardımıyla satın alıyor “acil”Satın alma işleminden 1,5 hafta sonra eski CEO Sergio Ermotti, işe geri döneceğini açıkladı.

Avrupa’daki bankalar, UBS ve Credit Suisse ile yapılan anlaşmanın ortasında, nominal değeri 16 milyar frank (17,3 milyar dolar) olan AT1 tahvilinin silinmesinin ardından baskı altına girdi.

Credit Suisse’in kurtarılması, bankaların tahvil fiyatlarının baskı altında olması nedeniyle Avrupa piyasalarında dalgalanmaya neden oldu.

Küresel finansal istikrarı sağlamaya yardımcı olmak için devlet desteğiyle tasarlanan anlaşma, 1,6 trilyon dolarlık varlığa sahip yeni bir bankanın büyüklüğü konusunda endişeleri artırdı.

Analistler, Credit Suisse’in düşüşünün İsviçre’nin “dünyanın önde gelen servet yönetimi merkezi” güvenilirliğine ciddi bir darbe indirdiğini ve ülkenin düzenleme ve kurumsal yönetişim konusundaki itibarını sorguladığını söylüyorlar.

Deloitte’nin 2021 araştırmasına göre, İsviçre’nin finans kurumları 2,6 trilyon dolarlık uluslararası varlığı yöneterek ülkeyi İngiltere ve ABD’nin önünde dünyanın en büyük finans merkezi yapıyor.

NORVEÇ VARLIK FONU YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR

Öte yandan Norveç Varlık Fonu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada, Norveç Varlık Fonu’nu yöneten Norges Bank’ın Yatırım Yönetimi’nin 4 Nisan’da bankanın yıllık genel kurulunda, Credit Suisse Group AG İcra Kurulu Başkanı Alex Lehmann ve diğer 6 yönetmenin yeniden seçilmeye karşı oy kullanacağı belirtildi.

açıklamada, “Yönetim kurulu kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmediğinde hissedarlar yönetim kurulunda değişiklik talep etme hakkına sahip olmalıdır.”söylendi.

Norges Bank Yatırım Otoritesi, Credit Suisse yöneticileri Iris Bohnet, Christian Gellerstad, Shan Li, Seraina Macia, Richard Meddings ve Ana Pessoa’nın Alex Lehmann ile birlikte yeniden seçilmesine karşı çıkıyor.

haber-sahinbey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu