Ekonomi

Hisse senedi notunu yükselten Evercore’a göre IBM, yapay zekanın benimsenmesinde küçümsenen bir alıcı

IBM (IBM) hisseleri, teknoloji şirketinin Evercore ISI analistlerinden daha yüksek bir not almasının ardından Cuma günü işlem saatlerinden önce piyasada %2’nin üzerinde artış gösterdi.

Analistler, IBM’in hisse senedi notunu Ortalamadan Üstün’e yükseltti ve fiyat hedefini 165 Dolardan 200 Dolara yükseltti. Revize edilen fiyat hedefi yaklaşık %20’lik bir potansiyel artışa işaret ediyor.

Evercore analistleri, şirketin 2024 takvim yılı ve sonrasındaki birçok olumlu pazar trendinden yararlanabilecek güçlü bir konumda olduğuna inanıyor. Bu faydaların, verimliliği artırmak için bilgi teknolojisine yapılan kurumsal harcamaların artmasından ve zaman içinde danışmanlık ve yazılım segmentlerinde büyümeye yol açabilecek yapay zekadaki olumlu gelişmelerden kaynaklanması bekleniyor.

“Şirketler verimliliği artırmak için yapay zeka araçlarını uygulamaya koydukça sürecin karmaşık ve zorlu olacağına inanıyoruz. Ayrıca veri güvenliğini sağlamanın ve şirket verileri için kamuya açık büyük dil modellerinin kullanımından kaçınmanın kritik bir endişe olacağını düşünüyoruz.”

Evercore, geniş yelpazedeki danışmanlık ve yazılım teklifleriyle IBM’in bu zorlukların üstesinden gelmek ve kurumsal müşterilerin yapay zeka araçlarını hem yerel ortamlarında hem de bulut hizmetleri aracılığıyla daha sorunsuz bir şekilde uygulamalarına yardımcı olmak için iyi bir konumda olduğuna inanıyor.

Analistler, IBM’i yapay zekanın artan kullanımından yararlanma potansiyeli tam olarak gerçekleşmemiş bir şirket olarak görüyor. Bu teknolojinin artan yazılım satışları, danışmanlık hizmetleri ve iç süreçlerin optimizasyonu yoluyla şirketin büyümesine katkıda bulunacağını düşünüyorlar.

Analistler ayrıca yapay zekanın IBM’in Watson yazılım paketine ve diğer yapay zeka ürünlerine olan talebi artırma potansiyeline de dikkat çekerek, bunun şirketin Veri ve Yapay Zeka bölümünde önemli bir gelir artışına yol açabileceğini belirtti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

habertosya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu