Haber

Fahrettin Koca’nın para sayma tabelasına TTB’den tepki: Utanıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlık bütçesi görüşülürken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın doktorların daha fazla yardım için yurtdışına gittiği yönündeki sözlerine tepki gösterdi.

TBB’nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Fahrettin Koca’nın muhalefetin eleştirilerine “Bizim yüzümüzden değil” dedikten sonra para sayma işareti yaptığı görüntüye yer verildi.

Paylaşımda, “Sağlık hizmetlerinde şiddetin ve hekim intiharlarının arttığı, çaresizliğin ve geleceksizliğin derinleştiği, fakültelerde tıp kitaplarının yerini yabancı dildeki kitaplara bıraktığı ülkemizde doktorların neden göç ettiğine ilişkin Sağlık Bakanı’nın “analizi” yer aldı. . UTANDIK!” İfadelerini kullandı.

Ne oldu?

Dün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmeleri sırasında yurt dışına doktor göçüne değinen Fahrettin Koca, “Özellikle bir Tabip Odası’ndan alınan rakamlar var, bir de bildiğiniz gibi bizden alınan rakamlar var. Numaralar bizden mi, Tabip Odası’ndan mı alınmış… Tabipler Birliği’nden de ‘Bizim numaralarımız sizinkiyle eşleşmiyor, bu numaraları bizimle paylaşır mısınız?’ Biz de mektup yazdık, bekliyoruz. 2002 yılında 1359 kişi bizden uygun statü belgesi istedi ama 450 kişi hala yurt dışında, sadece 450 kişi yurt dışında çalışıyor, geri kalanı yurt içinde. Polisin verdiği bilgiye göre, 2023 yılında 1321 kişi yurt dışına çıkmış görünüyor. “401 kişiden 250’si uygulayıcıdır” dedi.

Koca, “Dolayısıyla yurt dışına gidenlerin üçte birinin uzman, üçte ikisinin pratisyen hekim olduğunu görüyoruz. Peki en çok nereye gidiyorlar? Almanya’ya mı gidiyorlar? Hayır. Katar, Kuveyt, Dubai, sonra Almanya” dedi. HEDEP Muş Milletvekili Sezai Temelli ise “Senin yüzünden” yanıtını verdi.

Bunun üzerine Koca, “Bizim yüzümüzden değil. 30-40-50 bin doları veremeyiz. Bizim yüzümüzden değil yani artı eğitim amaçlı, uygulayıcı odaklı olduğu için, aynı zamanda eğitim amaçlı. Nasıl” dedi. kaç doktorumuz var 205 bin kaç tane gidiyor 401 450 olsun 500 600 binde kaç kaç 1,9 olsun 2 olsun 2,5 olsun 3 olsun 4 yani binde 2. Bunu da sizin hesabınıza göre ikiye katlayalım, 4 kişi gitmiş olacak. Sorun olur mu?” dedi. (HABER MERKEZİ)

haberkinik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu