Haber

EYT’ye ilişkin kanun teklifinin ilk maddesi kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Emeklilik Yaşları (EYT) ile ilgili düzenlemeleri içeren 375 Sayılı Kanunda Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Birinci Unsuru, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda ).

Teklifin birinci maddesinde AK Parti ve MHP’nin ortak teklifi kabul edildi.

Buna göre, işveren sosyal güvenlik destek priminden yararlanmak amacıyla emekli ve yaşlılık aylığı alanların işe başlamaları için öngörülen 10 günlük süre 30 güne çıkarıldı.

Önergenin ilk maddesi şöyle:

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen süreksiz unsur ile ilgili kanunlara göre teklifin yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talep edenler ile yaşlılık veya aylık bağlanacak olanlar yaşlılıktan yararlanacak. veya söz konusu kararlarda yaş dışında başka hükümler taşımaları halinde emekli aylığı.

Bu karara istinaden geriye dönük ödeme yapılmayacak ve geriye dönük talepte bulunulmayacaktır.

İlk defa emekli maaşı veya emekli aylığı bağlananlar ile yaşlılık veya emeklilik talebi nedeniyle kendilerine işten ayrılma ihbarnamesi verilenlerin, içinde bulundukları son özel sektör işyerinde sosyal güvenlik takviye primine tabi olarak işe başlamaları halinde, İşten ayrılış tarihinden itibaren 30 gün sonra işe başlama tarihinden itibaren sosyal güvenlik takviyesi uygulanacaktır. Patron priminin 5 puana tekabül eden kısmı Hazine tarafından karşılanacak.

Teklif 4 unsurdan oluşmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu