Ekonomi

Exxon Mobil, Endonezya projelerine 15 milyar dolara kadar yatırım yapacak

Endonezya, Exxon (NYSE: XOM ) Mobil, büyük bir yatırımla karbon yakalama ve depolama (CCS) segmentinde önemli bir oyuncu olmaya hazırlanıyor. Lider Joko Widodo bugün yaptığı açıklamada, enerji devinin yeni bir petrokimya projesine ve CCS tesislerine 15 milyar dolara kadar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu duyuru, APEC zirvesinde Exxon İcra Kurulu Başkanı Darren Woods ile yapılan toplantı sırasında geldi.

Taahhüt, bu hafta başında polimer üretimine odaklanan bir Exxon birimiyle imzalanan ön anlaşmaya dayanıyor. Ayrıca Exxon ve Endonezya devlet petrol şirketi Pertamina, Java Denizi’nin yer altı havzalarındaki CCS tesislerine 2 milyar dolarlık yatırım yapmayı düşünüyor. Bu girişimin, yakındaki endüstrilerden kaynaklanan emisyonları hedefleyerek 3 gigatona kadar karbondioksit yakalayıp depolaması bekleniyor.

ExxonMobil Endonezya Devlet Başkanı Carole Gall, Endonezya’da ve daha geniş Asya Pasifik bölgesinde endüstriyel büyüme ve karbondan arındırma potansiyelinin altını çizdi. Ülke şu anda yurt dışından karbonun tükenmiş petrol ve gaz rezervuarlarında depolanmasına olanak sağlayacak düzenlemeleri tamamlıyor.

Bu hareket, Kasım 2022’de Bali’de düzenlenen G20 Yıllık Zirvesi’nde imzalanan ‘Yasa Değişikliği’ ile kanıtlandığı gibi, Endonezya’nın endüstriyel karbondan arındırma kararlılığının bir sonucudur. Pertamina Başkanı Nicke Widyawati geçtiğimiz günlerde Asri ve Sunda’da bir CCS merkezi için ExxonMobil ile işbirliği yapacaklarını duyurdu. Java Denizi Havzası’ndaki merkezin sanayi bölgelerine yakın stratejik konumunun Endonezya’yı endüstriyel karbon emisyonlarını azaltmada bölgesel bir lider haline getirebileceğini vurguladı.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu