Ekonomi

Evercore ISI, Tesla’nın hisse fiyatında %10’luk ek bir düşüş öngörüyor

Evercore ISI, Tesla’nın (TSLA) dördüncü çeyrekte Hisse Başına Kazanç’ı (EPS) 0,70 dolar civarında açıklayacağını tahmin ediyor. Bu tahmin, piyasa analistlerinin ortalama tahminleri ve kurumsal yatırımcıların beklentileriyle paralellik gösteriyor. Ancak şirketin brüt kar marjının, yasal krediler dahil edilmediğinde ortalama %16,5-17 aralığındaki ortalama tahmin aralığına kıyasla yaklaşık %16,3 ile ortalama tahminlerle eşleşmesi veya bu tahminlerden biraz daha düşük olması bekleniyor. Beklenen düşük marj, Tesla’nın ABD’deki mevcut araç envanterindeki fiyat indirimlerinden, Ekim ayında ABD’deki fiyat indirimlerinden ve Tesla’nın Connecticut’taki tesislerinin başlatılmasından kaynaklanıyor. Üretim ve satışlarda önceki çeyreğe göre artış olmasına rağmen bu faktörlerin şirketin mali sonuçlarını olumsuz etkilemeye devam etmesi bekleniyor.

Evercore ISI, Tesla için 2024 mali yılında temkinli bir bahis öngörüyor. Elektrikli araç üreticisinin ilk çeyrek performansının, satılan araç sayısında ve brüt kar marjında ​​sıralı bir düşüş göstermesi ve tahmini EPS’nin yaklaşık 0,60 dolar olması bekleniyor.

Yıl boyunca satılan toplam araç sayısına ilişkin tahmin yaklaşık 2,2 milyon olup, yıllık %22’lik bir artışa işaret etmektedir. Ancak bazı pazar analistleri Tesla’nın araçlarının ortalama fiyatlarını düşürmeden bu satış hedefini karşılayabileceğinden şüphe ediyor.

Diğer altı büyük otomotiv şirketiyle karşılaştırıldığında Tesla en savunmasız şirket olarak görülüyor ve Evercore ISI, şirketin EPS tahminlerinde aşağı yönlü ayarlamalar yaşamaya devam edeceğini öngörüyor. Bu, 2024 ila 2026 için ortalama analist tahminlerinde %15-20’lik bir risk yaratıyor. Bu tür ayarlamaların Tesla’nın hisse fiyatı üzerinde olumsuz baskı oluşturması ve şirketin mevcut piyasa değerlemesinde %10’luk bir düşüşe yol açması muhtemel.

Evercore ISI, Tesla’nın gelecekteki çalışmalarına, özellikle de 2026’da beklenen Model 2’ye uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünürken, 160-180 dolarlık bir hisse fiyatı aralığının değerlemeye odaklanan yatırımcıları çekebileceğini belirtiyor.

Tesla’nın hisseleri Salı sabahı piyasa açılmadan önce %0,16 arttı.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

golbasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu