Haber

Esad Rejimi Güçleri Hayatların Bedelini Protesto Eden Halkın Üzerine Ateş Açtı: 1 Sivil Öldü

Beşşar Esed rejim güçleri, Suriye’nin güneyindeki Dürzi nüfusun yaşadığı Süveyde vilayetinde hayat pahalılığını, yolsuzluğu, kötü yaşam ve güvenlik koşullarını protesto edenlerin üzerine ateş açtı. Açılan ateş sonucu 1 sivil öldü, 4 sivil yaralandı.

Suwayda 24 yerel ağının haberine göre halk, Esed rejimi kontrolündeki Süveyda vilayet merkezinde hayat pahalılığı, yolsuzluk, kötü güvenlik ve yaşam koşullarına karşı protesto eylemleri başlattı.

Protesto ağının paylaştığı görüntülerde göstericiler ‘Esad rejimini devirin’ sloganları atarak valilik binasına girmeye çalıştı. Ayrıca güvenlik güçlerine ait zırhlı aracın göstericilerin üzerine sürülürken devrilmesi ve yakılması dikkat çekti.

Lastik yakarak eylemlerini sürdüren göstericilerden bazıları valilik binasına girerek rejim lideri Beşar Esad’ın posterini indirdi. Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, göstericileri dağıtmak isteyen rejim güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 1 sivil öldü, 4 sivil yaralandı. Beşar Esad rejiminin İçişleri Bakanlığı, olaylara müdahale eden bir kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

“Güvenliği sağlamakta zorlanıyorlar”

Süveyde’de bulunan Suriye Muhalifleri ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) üyesi Hafız Karkut, Esed rejiminin kentte güvenliği sağlama ve temel yaşam malzemeleri sağlamada sorunları olduğunu söyledi.

“Kent halkı yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor”

‘Şehirdeki insanlar yakıt, elektrik, ekmek ve su krizi yaşıyor.’ Karkut, kötüleşen güvenlik koşullarının da halkın protesto nedenlerinden biri olduğunu vurguladı. Karkut, rejim tarafından korunan milislerin düzenlediği suikastlar, artan hırsızlık ve okul önlerinde uyuşturucu satışı nedeniyle halkın protesto eylemi düzenlediğine değindi. Karkut, Esad rejiminin bu protestolara kurşunla karşılık vermesinin kentteki gerilimi daha da artıracağını savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu