Ekonomi

Enerji şirketleri ekipten nakdi desteğe kadar kaynaklarını depremzedeler için seferber etti

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremden etkilenen bölgelerde yaşayanlar için verilen takviyelere tüm şubeler katılıyor.

Bölgedeki elektrik ve elektrik dağıtım şirketleri ile elektrik birlikleri sahada seferber oldu.

Destekler AFAD ile uyumlu ilerliyor

Toplanan yardım malzemeleri AFAD’a uygun olarak deprem bölgelerine ulaştırılıyor.

Petrol Ofisi Grubu

Bu kapsamda Petrol Ofisi Kümelenmesi, arama kurtarma ve enkaz kaldırma faaliyetlerinin kesintisiz devamı için 100 milyon TL’lik akaryakıt üssü sağladığını açıkladı. Söz konusu bölgede 10 ildeki akaryakıt istasyonlarında otomasyon sistemi ile kademeli olarak 5 milyon litre akaryakıt AFAD’a ücretsiz olarak sunuluyor.

Bugüne kadar 140 yardım uçağına 1,5 milyon litre yakıt ikmali yapmak üzere Mersin Limanı’nda üç farklı gemiyi görevlendiren Petrol Ofisi Kümelenmesi, bölgedeki yardım uçakları trafiğinin 24 saat kesintisiz devam etmesi için çalışıyor. Adana ve Gaziantep’teki hava ikmal merkezleri.

Tüpraş

Tüpraş ayrıca, Türkiye’de başta Osmaniye, Gaziantep, Hatay, Malatya ve Kahramanmaraş olmak üzere iş makineleri, ambulans, itfaiye, arama kurtarma ekiplerinin aydınlatma ihtiyaçları ile depremzedelerin ısınma ihtiyaçları için AFAD ile uyumlu bir şekilde yakıt üssü sağlıyor. sarsıntıların etkili olduğu bölge.

Tüpraş arama kurtarma ekipleri ile arama kurtarma ve enkaz kaldırma faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan iş makineleri, vinçler ve çeşitli ekipmanlar da bölgeye sevk edildi.

Yeniköy Kemerköy

Bir diğer enerji şirketi Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ de anılan bölgelere kullanılmak üzere hafriyat makinesi, kamyon, akaryakıt tankeri, arazi aracı ve arama kurtarma ekipleri sevk etti.

aytemiz

Deprem felaketinin ilk anlarından itibaren kesintisiz akaryakıt ikmali için seferber olduklarını açıklayan Aytemiz, kamu kurumlarıyla koordineli olarak ısınma ve aydınlatma gibi ihtiyaçlar için de akaryakıt ikmaline öncelik veriyor ve ihtiyaç listelerini yakından takip ediyor.

BOTAŞ

Boru Sınırları ve Petrol Taşımacılığı AŞ (BOTAŞ), arama kurtarma ekipleri ve iş makineleriyle deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, bakım onarım için 350, arama kurtarma için 200, Kriz Merkezi’nde 145 personel, 117 araç ve iş makinesi ile hizmet verdiğini açıkladı.

Battaniye, kışlık giysi, çadır, ısıtıcı, su ve temizlik malzemesi gibi yardımlarda bulunan BOTAŞ, deprem bölgesinde 10 farklı noktada günde 3 öğün yemek veriyor. BOTAŞ International ise “Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını” Programa 100 milyon lira bağışladı. Aynı programda Güç Piyasaları İşletme AŞ de 10 milyon liralık bağışla katkıda bulundu.

Dicle Elektrik

Dicle Elektrik, faaliyet gösterdiği Diyarbakır ve Şanlıurfa başta olmak üzere arama kurtarma faaliyetleri kapsamında mesleki eğitim almış grupları da bünyesine dahil etti.

Şirket, jeneratör ve vinç gibi ekipman takviyesi için tedarik çalışmalarına devam etmektedir. Diyarbakır ve Şanlıurfa’daki merkezlerini depremzedelerin hizmetine açan ve 3 bini aşkın vatandaşa 24 saat konaklama ve sıcak yemek sağlayan şirket, Kahramanmaraş’ta bir haftalık gıda ihtiyacını karşıladı.

Bölgenin ihtiyacı olan battaniye, ısıtıcı, çadır gibi temel yaşam ekipmanlarının temini ve dağıtımı için de çalışmalar yürüten Dicle Elektrik, ilk etapta 30’un üzerinde afetlerde kullanılabilecek çadırı deprem bölgesine gönderdi. ilk yer

Dicle Elektrik, dağıtım sahasının yanı sıra depremden etkilenen illerdeki AFAD ve Kızılay çadırlarına da enerji sağlıyor. Bu kapsamda Adıyaman’da kurulan çadırların elektriğini sağlamak için çalışan Dicle Elektrik ekipleri, başta Kahramanmaraş olmak üzere yardıma gittikleri tüm illerde bakım onarım çalışmalarına katkı sağlıyor.

Toroslar EDAŞ

Bölgede faaliyet gösteren elektrik dağıtım şirketlerinden Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ (Toroslar EDAŞ), Başşehir EDAŞ, Ayedaş, müteahhitler ile birlikte toplam 2073 saha çalışanı ve yüzlerce araçla bölgede onarım faaliyetlerinin yürütüldüğünü açıkladı. ve diğer dağıtım şirketlerinin destek kitleri.

Bunlara ek olarak yakıt ikmali Toroslar EDAŞ tarafından yapılan toplam 1716 adet jeneratör, şebekeden beslenemeyen yerlere elektrik sağlamakta, gece arama kurtarma çalışmaları yapılmaktadır.

Fırat EDAŞ

Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (Fırat EDAŞ) ise hizmet bölgesinde yer alan ve depremden etkilenen Malatya’da 212 ekip, 517 çalışan ve 149 araçla çalışmalarına devam ettiğini açıkladı. Fırat EDAŞ, 110 çadıra jeneratör, 984 çadıra şebekeden enerji sağlarken, gruplar arama kurtarma ve yardım dağıtımına da destek veriyor.

SOCAR

SOCAR Türkiye ise depremlerden etkilenen vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için 70 milyon liralık bağış fonu oluşturduklarını açıkladı.

AFAD’a 6,4 milyon liralık temel ihtiyaç malzemesi ulaştıran şirket, 4,5 milyon liralık nakdi bağışta bulundu. AHBAP Derneği’ne 2 milyon TL nakdi bağışta bulundu. SOCAR Türkiye, “Türkiye Tek Yürek Kampanyası Ortak Yayını”3.5 milyon TL bağışta bulundu.

Göç İdaresi Müdürlüğü başkanlığında bölgeye gönderilmek üzere 500 bin lira bedelle ekipman temin eden SOCAR Türkiye, polis ve jandarmaya gönderilmek üzere Aliağa İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne 500 bin lira gıda desteği verdi. Ekipler deprem bölgelerinde Şirket ayrıca Enerji Ticaret Derneği’nin konteyner tedariki için 5 bin dolar, Aliağa Kaymakamlığının akaryakıt tankeri için 30 bin litre mazot bağışında bulundu.

SOCAR Türkiye Gönüllüleri olarak şirket çalışanlarının katılımıyla başlatılan yardım kampanyası kapsamında 8 Şubat prestijiyle başta AHBAP Derneği ve AFAD olmak üzere 1 milyon TL’yi aşkın bağış yapıldı.

Kahramanmaraş’ta yürütülen arama kurtarma çalışmalarına şirketin Bursagaz arama kurtarma grubu BURAK da katıldı.

İzmir’den temel ihtiyaç malzemeleriyle dolu 90 kişilik 2 otobüs ile deprem bölgesine her biri 15 kişilik 3 otobüs destek için gönderildi.

SOCAR Türkiye ayrıca Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’daki Hazar akaryakıt istasyonlarından AFAD ve diğer kuruluşların tüm ambulans, itfaiye, arama kurtarma araçlarına ücretsiz benzin ve mazot sağlıyor.

TANAP

Ayrıca Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) ile Hatay’da 3 bin kişiye 10 gün boyunca günde iki kez sıcak yemek imkanı sağlanırken, 2 bin soğuk gıda deposu sarsıntılı bölgeye ulaştırıldı. TANAP üzerinden bölgeye günde 5 bin ekmek gönderilirken, Adıyaman Devlet Hastanesi’ne 2 bin çocuk ve yetişkin battaniyesi, Kahramanmaraş’a 3 bin soğuk gıda malzemesi gönderildi.

Depremden etkilenen 7 şehre düzenli olarak içme suyu, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’a da ikişer TIR gönderen TANAP, Kahramanmaraş ve Hatay’a ulaştırılmak üzere 1500 uyuşturucu üssü verdi.

Ayrıca Aliağa Petkimspor ile Yukatel Merkezefendi Belediyesi arasında oynanan basketbol karşılaşmasının geliri de AFAD’a bağışlandı. SOCAR Terminali, deprem bölgesine yardım amacıyla gönderilecek konteynerlerin uluslararası standartlara uygun olarak boşaltılması, gemiye yüklenmesi, karadan sevk edilmek üzere araçlara yüklenmesi ve konteynerlerin stoklanması kapsamında ücretsiz hizmet verecek. liman bölgesinde.

Akkuyu Nükleer

Akkuyu Nükleer Santrali projesinde yer alan firmalar da bu yardım seferberliğine katıldı. Proje personeli ve bölge sakinleri tarafından etkilenen bölgelere gönderilmek üzere toplanan yaklaşık 4 ton temel ihtiyaç malzemesi bölge yetkililerine teslim edildi.

Santralin yapımında çalışan firmalar bölgeye 200’den fazla personel ve yaklaşık 80 adet vinç, kamyon ve traktör gibi ekipman gönderdi. Hekimlerin Adana havalimanına ulaşımı için de 60’tan fazla otobüs sağlandı.

Lukoil

Rus petrol şirketi Lukoil, depremzedelere yardım için AFAD’a 10 milyon lira bağışladı. Şirket daha önce AFAD ile koordineli olarak 100 bin litre akaryakıtın özellikle iş makinelerinin kullanımına yönelik olarak AFAD’ın yönlendirdiği ihtiyaç noktalarına ücretsiz olarak sevk edildiğini duyurmuştu.

Şirket, depremzedelerin öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması konusunda da AFAD ve yerel yönetimlerle birlikte çalışmalarını sürdürüyor.

GÜYAD

Enerji branşında faaliyet gösteren Elektrik Yatırımcıları Derneği (GÜYAD), Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Şubesi ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Sanayicileri Derneği tarafından 10 Şubat’ta kuruldu. “Güneş-Deprem Bölgesi Güç Desteğinde Birleşelim”kampanyasına katıldığını duyurdu.

Deprem bölgelerindeki konteyner, çadır gibi yerlerin aydınlatma ve telefon şarj ihtiyaçlarının karşılanması için şebekeden bağımsız Paket Güç Sistemlerinin oluşturulacağı kampanyaya ek olarak bölgeye sevk edilen 30 kilovatsaat paneller de yetkililere teslim edilecek. güç ihtiyacının karşılanmasına destek olmak.

Depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’a ilk günden itibaren malzeme ve iş makinesi desteği veren GÜYAD, iş birliği ile her öğünde 1.200 kişiye yemek veriyor.

haberbakirkoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu