Haber

Emsaldeki artışa ilişkin bilirkişi raporuna depremzedelerden tepki

İzmir Depremzedelerle Dayanışma Derneği (İZDEDA) üyeleri, ağır ve orta hasarlı binalara emsal artırımına gidilmesine ilişkin kararın iptali için açılan davada bilirkişinin “kamu yararı yok” raporuna tepki gösterdi.

Bölge Adliye Mahkemesi önünde öne çıkan dernek üyeleri adına açıklama yapan İZDEDA Lideri Haydar Özkan, İzmir’deki depremde 79 bin 272 bağımsız bölümün ağır hasar gördüğünü, önemli bir Bu yıkılan veya hasar gören binaların bir kısmı Bayraklı’daydı.

İlçede K sınırları içinde yer alan binalar için emsal artırımı kararının İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nce kabul edildiğini ancak TMMOB’nin karara itiraz ettiğini söyleyen Özkan, mahkemenin talebi üzerine hazırlanan bilirkişi raporunda şunları kaydetti: , emsal artışta kamu yararı olmadığı iddia edildi.

Özkan, depremzedelerin evlerinin dönüşümü için ortalama 600 bin lira ödemesi gerektiğini ancak daha önce bir artış olmazsa bu rakamın 1 milyon lirayı geçtiğini söyledi.

“Deprem mağdurlarımızın böyle bir borca ​​girmesi mümkün değil. Bu plan notu iptal edilirse bölge halkı arsa payını bedelsiz satacak, demografik yapı değişecek, insanımız büyük bir yıkıma maruz kalacak. Zorunlu göç.Kamu yararı bunun neresinde?Bölgede yüzlerce metre uzunluğunda onlarca gökdelen.”TMMOB yapılırken neredeydi? Tüm sivil toplum kuruluşlarını, depremzedeleri, İzmirlileri olaya müdahale etmeye ve bu tuhaflığa karşı durmaya davet ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu