Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 50+1 değişmeli, en çok oyu alan kazanmalı

Recep Tayyip Erdoğan, ziyaret dönüşü uçakta açıklamalarda bulundu.

İsrail’in Gazze baskınlarının ardından Gazze’deki altyapıyı yeniden inşa edeceklerini belirten Erdoğan, yeni anayasa talebini de yineledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 50+1 şartının değiştirilmesi gerektiğini söyledi. “Doğru olacak”söylenmiş.

“50+1 değişmeli, en çok oyu alan kazanmalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

50+1 kuralının değiştirilmesine tamamen katılıyorum, yerinde olur. Adayın çoğunluk ile seçilmesi yöntemi benimsendiği takdirde Cumhurbaşkanlığı seçimi hızlı olacak, sıkıntı yaşanmayacak ve yanlış yollara sürüklenmeyecektir. Şu anda 50+1 zorunluluğu tarafları yanlış yollara sürüklüyor. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Altı yok, on altı masa yok… Sırada daha neler çıkacak kim bilir? Ancak oy sayısına göre “en çok oyu alan aday seçilir” denildiğinde seçim hızla tamamlanıyor. Öte yandan bizi en çok rahatsız eden şey, mevcut anayasamızın orta hatlarında darbeci zihniyet ruhunun dolaşmasıdır. Üstelik dünya 1980’lerden bu yana çok değişti. Her ne kadar bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu durum anayasamızın metin bütünlüğünü bozmuştur. Türkiye’yi çağın gereklerine tam anlamıyla uygun, sivil, kapsayıcı, yeni bir anayasaya kavuşturmak, gerçekleştirmeyi arzuladığımız en değerli hedeflerimizden biridir. Birkaç kez Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına başladık ama muhalefetin engellemeleri ve verdiği sözleri yerine getirememesi nedeniyle hep yarım kaldı. Sözümüzün arkasındayız, milletimize hak ettiği sivil anayasayı vereceğiz.

Detaylar geliyor…

koyulhisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu