İş

Çin Ticaret Bakanlığı: Çin-Güney Asya Fuarı Ekonomik ve Ticari İşbirliği İçin Önemli Bir Platform

Bir katılımcı, Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaleti, Kunming’de düzenlenen 6. Çin-Güney Asya Fuarı’nda canlı yayınla ürünlerini sergiliyor, 19 Kasım 2022. (Fotoğraf: Hu Chao/Xinhua)

PEKİN, 26 Temmuz (Xinhua) — Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Li Fei, Çin-Güney Asya Fuarı’nın Çin ile Güney Asya ülkeleri arasındaki ekonomik ve ticari işbirliği için değerli bir platform haline geldiğini söyledi.

Bu yılki fuar 16-20 Ağustos tarihleri ​​arasında Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaleti Kunming’de yapılacak. Salı günü düzenlediği basın toplantısında Li, 2013 yılından bu yana yedincisi düzenlenecek olan fuarın bu yıl tamamen fiili katılımla gerçekleştirileceğini söyledi.

Li, Çin ile Güney Asya ülkeleri arasındaki yıllık ticaret hacminin on yıl önce 100 milyar doların altında olduğunu ancak bu rakamın 2022’de yıllık ortalama yüzde 8,3 artışla 200 milyar dolara yaklaştığını kaydetti.

Li, Çin’in Pakistan, Bangladeş ve Maldivler gibi ülkelerin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini belirtti.

Şimdiye kadar 60’tan fazla ülke ve bölge fuara katılma niyetini dile getirdi. Bu yılki etkinliğe yaklaşık 1000 işletmenin katılması bekleniyor. Fuar ayrıca 4. Çin-Güney Asya İşbirliği Forumu da dahil olmak üzere sekiz foruma ve işbirliği projeleri için imza töreni de dahil olmak üzere üç farklı etkinliğe ev sahipliği yapacak.

Çay eserlerini ve kültürünü tanıtmak amacıyla gerçekleştirilecek ilk Güney Asya çay festivalinin yanı sıra bu yılki fuarda ayrıca online konferanslar, iş görüşmeleri ve anlaşmaların imzalanmasına olanak sağlayan dijital bir platform da yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu