İş

Çin, ABD’nin yapay zeka yatırım kısıtlamalarını eleştirdi

Çin’in BM Büyükelçisi Fu Cong, ABD’nin son dönemde Çin’deki yapay zekâ (YZ) yatırımlarını hedef almasına şiddetle karşı çıkarak, bu tür eylemlerin YZ teknolojisinin sağlıklı gelişimini engelleyebileceğini ve küresel yönetişimde bölünmelere yol açabileceğini ifade etti. Bu açıklamalar, BM Genel Kurulu’nun Çin tarafından hazırlanan ve yapay zeka konusunda uluslararası işbirliğine duyulan ihtiyacı ve adil ve ayrımcı olmayan bir iş ortamının teşvik edilmesini vurgulayan bir karar tasarısını kabul ettiği sırada geldi.

ABD geçtiğimiz ay, ulusal güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek Çin’deki belirli YZ yatırımlarını yasaklayacak ya da bildirim yapılmasını gerektirecek düzenlemeler önerdi. Söz konusu kurallar, Amerikan uzmanlığının Çin’in teknolojik yeteneklerini geliştirmesini ve küresel pazarları etkilemesini önleme çabalarının bir parçası olarak Ağustos ayında Başkan Joe Biden tarafından imzalanan bir idari emrin ardından getirildi.

Büyükelçi Fu, ABD’yi kapsayıcı bir iş ortamına katkıda bulunmadığını savunduğu bu tutumunu yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Fu, ABD’nin aldığı önlemlerin dünya çapında yapay zeka standartları ve düzenlemelerine yönelik parçalı bir yaklaşıma yol açabileceğini vurguladı. Çin tarafından hazırlanan BM kararı, güvenli ve güvenilir YZ sistemlerinin geliştirilmesini desteklemek için uluslararası işbirliği çağrısında bulunuyor ve bu teknolojilerin yaşam döngüsü boyunca herkese açık bir iş ortamını savunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu