Yaşam

Çalı’da Film Festivali

Nilüfer Belediyesi ile Çalı Çevre ve Kültür Derneği’nin (ÇEKÜDER) ortaklaşa düzenlediği 7. Çalı Köyü Sinemaları Şenliği sona erdi. Dolu dolu geçen festivalde Kısa Sinema Yarışması’nda da dereceye girenlere ödülleri verildi.
Çalı Futbol Sahası’nda düzenlenen ve 3 gün süren 7. Çalı Köyü Sinemaları Şenliği renkli görüntülerle sona erdi. Sinemaseverleri bir araya getiren program boyunca sinema gösterimleri, söyleşiler, atölye çalışmaları, yoga ve doğa yürüyüşleri gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.
7. Çalı Köyü Sinemaları Festivali hafta sonu ziyaretçilerine keyifli anlar yaşattı. Yoga ve Mysia Paths doğa yürüyüşü ile başlayan etkinlikler kapsamında çeşitli workshoplar gerçekleştirildi. Eğitmenler Esin Selimoğlu ve Gizem Gençler liderliğinde gerçekleştirilen ‘Stop-motion Kendi Sahneni Yarat’ atölyelerine katılan çocuklar, sinema dünyasına dair farklı deneyimler yaşadılar.

Kısa sinema seçkilerinin gösterildiği festivalde Kutsal Motor ekibi de sohbete konuk oldu. Türkiye’de sinema için eğlenceli ve kaliteli içerikler üreten ekip, çalışmaları hakkında bilgi verdi. İzleyicilerin sorularını yanıtlayan Kaan Karsan, Zeynep Ocak ve Hasan Cömert, Nilüfer Belediyesi’ne Çalı Köyü Sinemaları Festivali için teşekkür etti. İnternet üzerinden sinema ve dizi üzerine seçilmiş konuları tartıştıklarını belirten ekip, çok güçlü ve geniş bir platform üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Kutsal Motor söyleşisinin ardından yönetmenliğini Orçun Köksal’ın yaptığı “Barlar” filmi gösterildi. Bir buçuk saatten fazla süren filmin sonunda yönetmen Orçun Köksal bir röportajla ekran tutkunlarıyla buluştu. Çalı Köyü Sinemaları Festivali’nin eski günlerdeki gibi açık havada film izleme hissi verdiğini belirten Köksal, “Barlar” isimli sinemayı uzun bir yolculuktan sonra beyaz perdeye sunduklarını ifade etti. Sinemanın yitirdiği Anadolu kimliğini bu topraklarla ilgili Bars aracılığıyla yansıtmak istediğini belirtti. Söyleşilerin ardından yönetmen Abbas Kiarostami’nin ‘Kirazın Tadı’ adlı filmi seyirciyle buluştu.

Festivalin son gününde Ali Gençoğlu moderatörlüğünde Doç. Gülsüm Depeli Sevinç ve Dr. Öğretim Üyesi Mehtap Özsoy,‘Türkiye’de Sinema, Köy ve Köylüler’ konulu bir konuşma yaptı. Doç. Gülsüm Tepeli Sevinç,Türk sinemasında köylüler; Öğretim Üyesi Mehtap Özsoy Oyuncuların Türk sineması deneyimleri üzerine bir sunum yaptı. Özsoy yaptığı konuşmada organizasyon grubuna teşekkür ederek, uzun bir aradan sonra Türkiye’de başka bir zaman gibi hissettiğini ifade etti.

Ayrıca festival kapsamında; ‘Kurmaca’ kategorisindeki kısa filmlerin yönetmenleri söyleşi gerçekleştirdi. Şüphe’nin yönetmeni Gökçe Pekhamarat, Alkarısı’nın yönetmeni İlyas Soner Yıldırım, Rutubet’in yönetmeni Turan Haste, Bahçeler Kesik’in yönetmeni Ali Cabbar çekim ve kurgu hikayelerini paylaştı. Çalı’da bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren yöneticiler, önümüzdeki yıllarda yapılacak şenlikleri yakından takip edeceklerini söylediler.

Festivalin son akşamında ise kısa filmleri beğeni toplayan yönetmenlere ödülleri verildi. Ana Komite’de Burak Kaplan, Vuslat Saraçoğlu, Mine Pakel; Ön kurulda Büşra Çam, Sezer Ağgez, Kadir Can Kiraz, Ali Wish Erdemir, Evrim İnci, Yasemin Demirci, Zeynep Demirhan yer aldı. Değerlendirmede; Merve Kuş Mataracı, “Emma” filmiyle mansiyona layık görüldü. Merve Kuş Mataracı’ya ödülünü Vuslat Saraçoğlu verdi. En İyi Belgesel Film Ödülü’nü ise “Suyu Dönen Kız” filmiyle Deniz Telek kazandı. Mine Pakel’in verdiği ödüle Sezer Ağgez Telek adını verdi. En İyi Kurmaca Film Ödülü’nü Nem filmiyle Turan Haste kazandı. Haste’nin ödülünü Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Fazilet verdi. Önder Fazilet kısa bir konuşma yaparak katılımcıları ve ödül sahiplerini tebrik etti.

7. Çalı Köyü Sinemaları Festivali’nin oldukça keyifli geçtiğini belirten Lider Fazilet, “Kısa film ve belgesel alanında emeği geçen yönetmenlere çok teşekkür ediyorum. Ödül kazananları da tebrik ederiz. Festivale 75 eser gönderildi. Bu da Çalı Film Festivali’nin kurumsallığı ve sürdürülebilirliği açısından önemli bir göstergedir. Aslında bunu sağlayan sizsiniz. Buradaki kalabalığa bakıyorum. Bu çalışmalara katkı, katılım ve destek veren siz sinemaseverlere, sanatseverlere teşekkür ediyorum” dedi.
Sinema gösterimi ile devam eden programda “Kavur” sineması izlendi. Ardından filmin yönetmeni Fırat Özeler ile yapımcı Buyruk Melek eserin yapım süreci ve yapım süreci hakkında söyleşi gerçekleştirdi. Yönetmen Özcan Alper’in yönettiği “Karanlık Gece” Sineması gösteriminin ardından7. Çalı Köyü Sinemaları Festivali, RednBlack konseriyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

kadinhani-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu