İş

BCA Araştırması İstihdam Sektörünü Zorlu Zamanların Beklediğini Öngörüyor

Bu senaryonun 2025 yılı sonundan önce gerçekleşme olasılığını %20 olarak belirleyen BCA Research tarafından yapılan yeni bir analize göre, ABD ekonomisinin resesyona girmeden hafif bir yavaşlama gösterme olasılığı zayıftır.

Şirketin analistleri, zaman içinde tipik olarak ortalamasına dönen ABD işsizlik oranının, özellikle düşük noktalara ulaştıktan sonra genellikle artmaya başladığını vurguluyor.

Raporda, “Bu nedenle, hafif bir yavaşlama öngörenler – işsizlik oranının uzun bir süre boyunca sabit kalmasını bekleyenler – geçmiş trendlerde gözlemlenmeyen benzersiz bir durum varsayıyorlar” deniyor.

BCA, çalışmalarına dayanarak işsizlik oranının düşük seviyesini korumasının mümkün olmadığını öngörmektedir. İşsizlik bu kadar düşük seviyelerdeyken, fiyat enflasyonu ekonominin kapasitesindeki küçük değişimlere karşı çok duyarlı hale gelir.

Analistlere göre bu durum, ekonominin çok sıcak ya da çok soğuk hale gelmesini önlemek için merkez bankası kurumlarının mali politikada son derece hassas ayarlamalar yapmasını gerektiriyor ki bu da işsizliğin artmasına neden olabilir.

BCA, Federal Rezerv’in istihdam sektöründe hafif bir yavaşlama sağlama kabiliyetini tartışırken, ABD’de işsizlik oranının yirmi yedi aydır kesintisiz olarak %4’ün altında kaldığını ve iş sayısının hem son üç hem de altı ayda ortalama 242.000 arttığını belirtti.

İstihdam piyasasındaki bu güçlü durum cesaret vericidir. Ancak analistler, son iki yıldaki yüksek açık iş sayısının, işini kaybedenlerin ve işgücüne yeni katılanların hızlı bir şekilde yeni iş bulmalarını sağlayan bir yastık görevi gördüğü konusunda uyarıyor.

Analistler, “Bununla birlikte, işsiz bireylere kıyasla boş iş pozisyonlarının fazlalığı en yüksek seviyesinden dörtte üç oranında azaldı” diye yazdı.

“Bu eğilimin devam etmesi halinde, 2025 yılının başlarında işsiz bireylerin sayısı açık iş sayısını geçebilir. Bu noktada, işsizlik oranı hızla tırmanmaya başlayabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu