Haber

Bakan Ersoy: Yapay zeka destekli 100 akıllı kütüphane açacağız

Bakan Ersoy: Yapay zekaya dayalı 100 akıllı kütüphane açacağız

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2024 yılına kadar yapay zekaya dayalı 100 akıllı kütüphane açacaklarını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) önünde düzenlenen ‘Mobil Kütüphane Veda Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Bakan Ersoy, Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak ülkenin hemen her noktasına kültür merkezleri inşa ederek kültür ve sanata kolay erişimin sağlanması için gerekli altyapıyı oluşturduklarını belirtti. Bakan Ersoy konuşmasında, “Bu bağlamda kütüphaneciliğin en önemli noktalarından biri olarak görüyoruz. Vatandaşlarımızın özellikle yerleşik kütüphanelere ulaşmakta zorlandıkları noktalarda mobil kütüphanelere ulaşabilmeleri için mobil kütüphaneler üzerinde çalışıyoruz. Yıl sonu itibarıyla kütüphane sayımız 1296’ya ulaştı. Son 5 yılda 300 yeni kütüphane kurarak gezici kütüphaneler üzerinde çalışıyoruz. “Kullanıma açtık” dedi.

YENİ KONSEPT KÜTÜPHANELER

Son 5 yılda yeni konsept kütüphaneleri vatandaşların kullanımına açtıklarını belirten Bakan Ersoy, “Alışveriş merkezleri, tren istasyonları, havalimanları ve okullarda kütüphaneler kuruyoruz. Aynı zamanda çocuk ve çocuk kütüphanelerini de uygulamaya başladık. Bu dönemde çocuk ve bebeklere yönelik bebek kütüphaneleri en çok talep gören kütüphanedir.” “Bunlar bizim öncelikli ürünlerimizden biri. Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 yeni kütüphane hedefimize ulaştık. 100 kütüphaneyi tamamladık, yeniden inşa ettik veya yeniden yapılandırıp hayata geçirdik” dedi.

2024 yılına kadar yapay zekaya dayalı 100 akıllı kütüphanenin hizmete gireceğini belirten Bakan Ersoy, “Bu akıllı kütüphane konseptini ilerleyen süreçte yavaş yavaş ve hızlı bir şekilde tüm kütüphanelerimize kazandırmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımızın, Yerleşik kütüphanelere ulaşmakta zorluk çekenler kütüphanelerden yararlanabilirler.” biri Ankara’da, biri de Antalya, Balıkesir, Zonguldak, Tokat, Tunceli, Samsun, Çankırı, Kars ve Bayburt’a olmak üzere 10 yeni gezici kütüphanemizi göndereceğiz. ” söz konusu.

DEPREM BÖLGESİNDE 17 NOKTADA YENİ KÜTÜPHANE

Bakan Ersoy, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremde deprem bölgelerine çok sayıda gezici kütüphane gönderdiklerini belirterek, “Önemli olan küçük çocukların kitapla tanışmasını sağlamak, onlara okuma sevgisini aşılamaktır.” Bilgiye kolay ulaşabilmeleri için hızlı bir şekilde kütüphane üyesi haline getiriyoruz. Gezici kütüphanelerimiz 6 Şubat depreminde değerli çalışmalar yaptılar. 48 gezici kütüphanemizi deprem sırasında bölgelere gönderdik. Özellikle ihtiyaç duyulan noktalarda uzmanlarımız vardı. Uzman psikolog desteği gerekiyordu. Hem psikolog desteği sağladılar, hem de gittikleri yerlerde kültürel faaliyetlerde yer aldılar. 45 binin üzerinde aktiviteyle 700 bin vatandaşımızın gezici kütüphaneden faydalanmasını sağladılar. Deprem “İnşaatına başladık” Bölgedeki 17 noktada yeni kütüphaneler. İnşallah yılsonuna kadar yıkılan kütüphanelerin yerine yeni kütüphaneler açarak boşluğu doldurmayı planlıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından 10 ilde 10 gezici kütüphane halkın hizmetine sunuldu.

yazihan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu