Haber

Aphrodisias Antik Kenti tanıtıldı

AYDIN ​​​​(İGFA) – Afrodisias Antik Kenti Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, buranın Roma döneminde heykeltıraşlık yeteneğinin yansıdığı merkezlerin başında geldiğini, kentte görülen kalıntıların çoğunun burada bulunduğunu belirtti. şehir Roma döneminden kalmadır. Bakan Ersoy, “Afroditliler heykel sanatındaki ustalıklarıyla kendilerini Roma dünyasına tanıttılar, biz de yapacağımız koruma çalışmalarıyla onların mirasını tüm dünyaya tanıtacağız.” söz konusu.

Bakan Ersoy, yabancı kazılara liderlik eden antik kentlere Türk bilim adamlarından oluşan koordinatörlerin, Aphrodisias için de Tripolis Antik Kenti Kazıları Lideri Prof. Dr. Ersoy’un görevlendirildiğini belirtti. Dr. Bahadır Duman’ın göreve atandığı bilgisini paylaştı.

“Afrodisias Geleceğe Miras” projesi kapsamında yapılacaklar hakkında bilgi veren Ersoy, Afrodisias’ın en görkemli yapılarından Tetrapylon’un yanı sıra şehir parkı ve havuzunda koruma çalışmalarına başladıklarını belirtti. ve Tetrastoon üzerinde kazı ve onarım çalışmaları ve ekledi: “Eski dönemde afrodisias bazilika şehrin en büyük kapalı binasıydı. Binanın önüne odaklanan yeni bir proje ile dikme çalışmalarını tamamladık 2023 yılında devasa giriş sütunlarını yaptıran ve Diocletianus’un ‘tavan fiyat fermanını’ binanın cephesinde sergileyen bir firmayız. Şimdi hazırladığımız yeni projeyle binanın geri kalan kısmında kazılar yapıp mozaikleri kaldıracağız.” Korumayı tamamlayacak ve sütunları yükselterek ziyaretçilerin yapıyı algılamasını kolaylaştıracak. Yaklaşık 120 yıl önce kazılan ve geçen süre boyunca yer altında kalan spor salonunu kazarak yapıyı yeniden ortaya çıkaracağız ve ziyaretçi güzergahına alternatif oluşturacağız” dedi.

Proje kapsamında hamamları ziyaretçilere açacaklarını vurgulayan Ersoy, Afrodisias’ta yeni bir yapı ortaya çıkaracaklarını ve Agora’da yapılacak kazılarla kentin surlarını görünür hale getireceklerini söyledi.

Proje kapsamında Aphrodisias’taki Osmanlı hamamları ve Geyre konutlarının belgeleme, konservasyon ve restorasyon çalışmalarını gerçekleştireceklerini belirten Ersoy, birçok kitabenin ve kabartma mermerlerin yer aldığı antik kentte iki yeni sergi alanı planladıklarını ifade etti. lahitler. Anıtsal yapılar ve gezi rotalarını aydınlatarak gece müzeciliği kapsamında antik kenti ziyaretçilere açacaklarını belirten Ersoy, “Afrodisyas Müzemizde ayrıca güçlendirme çalışmaları, teşhir, düzenleme ve onarım çalışmaları da gerçekleştireceğiz. Bütün bunlar Aphrodisias için hazırlanan projeler, başlatılan uygulamalar ve yapılan yoğun çalışmalar, kentin daha fazla birey için ulaşılabilir hale gelmesini sağlayacak.” “Yerine ulaşmasını sağlayacağız ve sürece 1 milyar 750 milyon liralık bütçe ayıracağız. Buradaki değişiklikleri gözlemlemek için bir yıl sonra yine burada buluşacağız. Afrodisias diğer ören yerlerimize örnek olacak, biz de bunu yapacağız. gece müzeleri ve gelişmiş restorasyon çalışmalarıyla ziyaretçi rekorları kıran bir mekana sahip.” dedi.

silvan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu