Haber

Ankara’da olaylı görüşme! Ukraynalı ve Rus yetkililer olayda çatıştı

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi’nin (KEİ) 30. kuruluş yıldönümünde Ankara’da Parlamenter Liderler Zirvesi düzenlendi.

BAYRAK YUKARI GERİLİM YARATTI

Olayda olay, bir yılı aşkın süredir savaş halinde olan Rusya ve Ukrayna’nın ortasında çıktı. Zirvede Rus Delegasyonu Başkan Yardımcısı Olga Timofeeva’nın konuşması sırasında Ukraynalı heyet Timofeeva’nın arkasına geçerek çok milliyetçi bir örgüt olan Sağ Bölüm’ün (Pravy Sektor) bayrağını açtı ve Rusya aleyhine sloganlar attı. Rus heyeti Ukraynalıların bu hareketi üzerine tökezlemeye çalışırken iki taraf arasında kısa süreli tartışma çıktı. Ukrayna Delegasyonu Başkanı Anna Purtova, Timofeeva’nın konuşması boyunca koltuğunu boş bıraktı.

ŞENTOP MÜDAHALE ETTİ

Ukrayna heyetinin protestosuna Meclis Başkanı Şentop bayrakla müdahale etti. Toplantıyı yarıda kesen Şentop, çalışma düzenini bozan heyetin salondan çıkarılmasını istedi. Şentop, “Kime söz verdiysek burada konuşacak. Ben bu toplantının huzurunu ve düzenini bozmayacağım. Kimin böyle bir niyeti varsa çıksın” dedi. sözünü kullandı.

BİRBİRİNİN İÇİNE GİRİYORLAR

Ancak koridorlarda gerginlik devam etti. Ukrayna Milletvekili Oleksandr Marikovsky’nin elindeki Ukrayna bayrağı bir anda Rus delegesi Valey Stavitsky tarafından çekildi. İki ismin çatıştığı o anlar da kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etimesgut Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu